Futbollisti maroken Sofyan Amrabat nuk është paraqitur sot në stërvitjen e Fiorentinës, pasi ky klub ka refuzuar ofertën e Barcelonës për mesfushorin.

Dje, Barcelona dërgoi një ofertë prej tre milionë eurosh për një huazim deri në fund të sezonit, me mundësinë e blerjes së kontratës së marokenit për 37 milionë euro, që do të sillte përfundimisht një dëmshpërblim prej 40 milionë eurosh.

Sidoqoftë, Fiorentina nuk e pranoi ofertën dhe Amrabat, refuzoi të dilte në stërvitje dhe kështu iu dërgoi mesazh të qartë drejtuesve se çfarë mendon për refuzimin e ofertës nga ana e tyre.

Amrabat luajti një Botëror fantastik në Katar dhe ishte lojtari më i mirë i përzgjedhjes marokene, e cila bëri një sukses historik dhe arriti në gjysmëfinale të përzgjedhjeve më të mira botërore.

Reklama
LIVE: Dita e fundit e afatit kalimtar ‘Janar 2023’ LIVE: Dita e fundit e afatit kalimtar ‘Janar 2023’
Reklama

Por në fund ata nuk arritën të fitojnë një medalje dhe pasi humbën nga Franca në gjysmëfinale humbën përballë Kroacisë për vendin e tretë.

Edhe atëherë, ishte e qartë se Amrabat do të ishte i kërkuar në pothuajse të gjitha klubet kryesore evropiane dhe oferta e Barcelonës është vetëm një tregues se paraqitjet e tij fantastike nuk kaluan pa u vënë re dhe se çmimi i tij është rritur në mënyrë drastike. /Telegrafi/