LAJMI I FUNDIT:

A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

Një rritje alarmante e rasteve të pneumonisë tek fëmijët është zbuluar në Holandë, duke pasqyruar një rritje të ngjashme si ajo në Kinë.

Ekspertët holandezë të shëndetit thonë se një numër i konsiderueshëm janë sëmurë që kur normat filluan të rriten në gusht, me shumicën e rasteve në mesin e atyre të moshës 5 deri në 14 vjeç.

Dhe të dhënat e mbikëqyrjes tregojnë se shkalla e sëmundjes, e cila mund të rezultojë kërcënuese për jetën, është tashmë gati dy herë më e lartë se kulmi i regjistruar vitin e kaluar, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Shqetësimi vjen ndërsa Kina lufton grupin e saj ‘mister’ të pneumonisë, me mediat që deklarojnë se spitalet janë ‘të mbingarkuar me fëmijë të sëmurë’.

Ndërkohë pamjet tmerruese që të kujtojnë skenat gjatë ditëve më të errëta të Covid-19 tregojnë punonjësit e shëndetësisë me kostume hazmat, doreza dhe maska që spërkasin me dezinfektues nëpër shkolla, korridore dhe jashtë ambienteve të mbyllura.

Zyrtarët e Pekinit kanë përjashtuar mundësinë e një virusi të ri si fajtor për këtë gjendje të krijuar.

Pamje që tregojnë spitalet e mbushura plot me fëmijë pas shpërthimit të “pneumonisë misterioze” në Kinë
Lexo po ashtu Pamje që tregojnë spitalet e mbushura plot me fëmijë pas shpërthimit të “pneumonisë misterioze” në Kinë

Në vend të kësaj, ata këmbëngulin se rritja është për shkak të rritjes së sëmundjeve sezonale pasi vendi përballet me dimrin e parë të plotë pa frenime të vendosura për shkak të Covid-19.

Por zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar kanë thënë publikisht se po mbajnë një ‘vëmendje’ mbi atë që mund të fshihet pas rritjes.

Ndërsa Instituti Holandez për Kërkimin e Shërbimeve Shëndetësore (NIVEL) tha se një numër më i madh i pacientëve me pneumoni se sa pritej kanë vizituar mjekun e tyre të përgjithshëm që nga gushti.

Sëmundja – inflamacioni i mushkërive – zakonisht shkaktohet nga një infeksion bakterial ose viral dhe përmirësohet brenda dy javësh. Një kollë, gulçim dhe një temperaturë janë shenja treguese.

Megjithatë, disa njerëz mund të bëhen shumë të sëmurë, veçanërisht moshat mbi 65 vjeç, foshnjat ose fëmijët e vegjël dhe ata me sëmundje të mushkërive.

Në javën që përfundoi më 16 nëntor, të dhënat e NIVEL tregojnë se 103 në 100,000 fëmijë të moshës pesë deri në 14 vjeç u diagnostikuan me pneumoni.

Për krahasim, në kulmin e vitit të kaluar, kishte vetëm 58 raste për 100,000 fëmijë.

Të dhënat nga “praktikat e mjekut të përgjithshëm” tregojnë gjithashtu se më shumë pacientë të moshës 15 deri në 24 vjeç po paraqesin pneumoni se zakonisht, sipas NIVEL.

Rastet janë gjithashtu në rritje tek moshat nën katër vjeç, megjithëse nivelet mbeten më të ulëta se para pandemisë. Megjithatë, infeksionet janë në rënie tek moshat nën 65 vjeç.

Sidoqoftë, NIVEL nuk shpjegoi se çfarë mund të jetë fajtor për rritjen e mprehtë të rasteve.

Çfarë dihet për shpërthimin e “pneumonisë misterioze” në Kinë?
Lexo po ashtu Çfarë dihet për shpërthimin e “pneumonisë misterioze” në Kinë?

Profesor Ian Jones, një virolog në Universitetin Reading, tha për MailOnline se “nuk është e qartë pse” Holanda po sheh një rritje të rasteve të pneumonisë – përveç nëse ata po ndjekin të dhënat e tyre “më mirë se diku tjetër”.

Ai tha: “Mund të jetë një epidemi lokale sezonale që ndodh të jetë e përbashkët me rastet në Kinë”.

“Pneumonia mund të ketë shumë shkaqe, kështu që dyshoj se kjo mund të analizohet siç duhet derisa të përcaktohet infeksioni(et) themelor”.

Ndryshe, zyrtarët në Pekin raportuan fillimisht një rritje të sëmundjeve të frymëmarrjes gjatë një konference për shtyp më 13 nëntor, të cilën ata ia atribuuan heqjes së kufizimeve të vendosura për shkak të COVID-19.

Modele të ngjashme ishin parë në mbarë botën pasi masat e marra për të reduktuar përhapjen e Covid-19, të tilla si maskat për fytyrën, distancimi social dhe bllokimet – ndërprenë përhapjen e viruseve tipike sezonale. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Një raketë britanike që nuk ishte lansuar si duhet nga nëndetësja bërthamore gjatë testimit të rrallë, ka rënë në brigjet e Floridës

Evropa
Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Kishin dalë në poligonin e hapur të stërviten, ukrainasit i goditën rëndë rusët me HIMARS – fusha u mbush me 65 ushtarë të vrarë

Evropa
Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Detaje nga likuidimi i dezertorit rus në Spanjë, piloti që iku në Ukrainë me helikopter u vra nga dy persona

Evropa
U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

U fut në verari dhe hapi rezervuarët, u derdhën 60 mijë litra verë që kapin vlerën e 2.5 milionë eurove – kamerat e sigurisë kapin momentin në Spanjë

Evropa
Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Mbi 100 vite më parë jetonin 805 persona, sot është një “qytet fantazmë” në Kanada – të gjithë banorët kishin origjinë ukrainase

Amerika

"Ishin të gjitha shenjat se...": Ukraina po përgatitej për një luftë të plotë me Rusinë, pesë muaj para se të fillonte

Botë
Kalo në kategori