Për të shtatën herë në karrierën e tij mbresëlënëse, Lionel Messi e ka fituar çmimin më të madh individual për futbollistë – Topin e Artë.

Superylli argjentinas, i cili aktualisht luan për Paris Saint-Germainin, i la prapa konkurrentët e tij duke marrë 613 pikë dhe duke e kryesuar renditjen e më të mirëve.

Konkurrenti i tij më i afërt ishte Robert Lewandowski (580), i cili kishte marrë 33 pikë më pak se ish-ylli i Barcelonës.

Jorginho (460 pikë), Karim Benzema (239) dhe N’Golo Kante (186), e kanë përmbyllur top pesëshen.

I shtati në karrierë - Lionel Messi fiton Topin e Artë për vitin 2021 I shtati në karrierë - Lionel Messi fiton Topin e Artë për vitin 2021

Në vijim jua sjellim renditjen finale për 30 futbollistët konkurrues për Topin e Artë të vitit 2021. /Telegrafi/

Emri Pikët Pozita Klubi Përfaqësuesja
1. Lionel Messi 613 S PSG Argjentina
2. R. Lewandowski 580 S Bayern Gjermani
3. Jorginho 460 MF Chelsea Itali
4. Karim Benzema 239 S Real Madrid Francë
5. N’Golo Kante 186 MF Chelsea Francë
6. Cristiano Ronaldo 178 S Man Utd Portugali
7. Mohamed Salah 121 S Liverpool Egjipt
8. Kevin De Bruyne 73 MF Man City Belgjikë
9. Kylian Mbappe 58 S PSG Francë
10. G. Donnarumma 36 P PSG Itali
11. Erling Haaland 33 S Dortmund Norvegji
12. Romelu Lukaku 26 S Chelsea Belgjikë
13. Giorgio Chiellini 26 MB Juventus Itali
14. Leonardo Bonucci 18 MB Juventus Itali
15. Raheem Sterling 10 S Man City Angli
16. Neymar 9 S PSG Brazil
17. Luis Suarez 8 S Atletico Uruguai
18. Simon Kjaer 8 MB AC Milan Danimarkë
19. Mason Mount 7 MF Chelsea Angli
20. Riyad Mahrez 7 S Man City Algjeri
t-21. Bruno Fernandes 6 MF Man Utd Portugali
t-21. Lautaro Martinez 6 S Inter Milan Argjentinë
23. Harry Kane 4 S Tottenham Angli
24. Pedri 3 MF Barcelona Spanjë
25. Phil Foden 2 S Man City Angli
t-26. Nicolo Barella 1 MF Inter Milan Itali
t-26. Ruben Dias 1 MB Man City Portugali
t-26. Gerard Moreno 1 S Villarreal Spanjë
t-29. Cesar Azpilicueta 0 MB Chelsea Spanjë
t-29. Luka Modric 0 MF Real Madrid Kroaci