Portieri legjendar gjerman Oliver Kahn kishte thënë se portierët kanë nevojë për një elementë të çmendurisë për pozitën që e zgjedhin.

Ata janë shtylla kurrizore e çdo ekipi dhe shpesh neglizhohet kontributi i tyre në fushë.

Problemi më i madh është kur njerëzit e thjeshtë thonë se ata bëjnë gabime.

Ata për shumë arsye janë në qendër të vëmendjes.

Roli i portierëve ka evoluar gjatë viteve dhe tani janë lojtarët që luajnë me topin.

Rëndësia e tyre është e dorës së parë dhe kjo do të jetë kështu për sa ekziston futbolli në këtë botë.

Në poshtë i gjeni pesë nga portierët më të paguar në botë në këtë moment. /Telegrafi/

#5 Joe Hart (West Ham United)

Portieri që aktualisht ruan portën e West Ham United, është në huazim nga Manchester City. Ai fiton 133 mijë euro në javë.

#4 Gianluigi Buffon (Juventus)

Legjenda italiane është në pozitën e katërt. Ai te Juventusi fiton 164 mijë euro në javë.

#3 Gianluigi Donnarumma (AC Milan)

Në vendin e tretë po ashtu është një italian. Donnarumma te Milani fiton 207 mijë euro në jave më kontratën e re.

#2 David de Gea (Manchester United)

Portieri i parë i Manchester United është i dyti më i paguari në botë.

Ai fiton 230 mijë euro në javë, ndërsa mund të kthehet në portierin më të paguar nëse nënshkruan kontratë të re.

#1 Manuel Neuer (Bayern Munich)

Në vendin e parë dhe portieri më i paguar në botë është Manuel Neuer.

Portieri i Bayern Munich i cili po vuan nga një dëmtim fiton diku 300 mijë euro në javë.