Gjithmonë ka ngritje dhe ulje në çdo vit sportiv, dhe 2021 nuk ka qenë edhe aq i mirë për disa nga sportistët.

Reklama

Nga Chelsea që e fitoi Ligën e Kampionëve, tek Manchester City që triumfoi në Ligën Premier, futbolli ishte sërish në qendrë të vëmendjes, pasi tifozët më në fund u lejuan të ktheheshin brenda stadiumeve në të gjithë botën pas kufizimeve të COVID-19.

Kishte gjithashtu një frikë të madhe pas kolapsit të Christian Eriksen në fushë kur Danimarka luajti me Finlandën në Euro 2020. Fatmirësisht, mesfushori vazhdon të rikuperohet dhe shpreson të luajë përsëri.

Momentet më të mira dhe më të këqija sportive të vitit 2021 Momentet më të mira dhe më të këqija sportive të vitit 2021

Kishte histori të tjera të denja për skenarët e Hollivudit – adoleshentja britanike Emma Raducanu kalonte nëpër kualifikueset dhe fitoi US Open; Rachael Blackmore duke u bërë kalorësja e parë femër që fiton Grand National; Manovra e fundit e xhiros së Max Verstappen në Abu Dhabi për t’u bërë kampion bote në Formula 1.

Reklama
Reklama

Për të mos i harruar edhe Lojërat Olimpike të Tokios që sollën shumë emocione.

Një përzgjedhje e kujtimeve më të mira sportive të vitit 2021 mund të shihet në fotot e mëposhtme:

Ben Chilwell, Reece James, Kai Havertz dhe Tammy Abraham nga Chelsea festojnë me trofeun pasi fituan Ligën e Kampionëve në maj / Reuters

Emma Raducanu fitoi titullin e US Open në teke për femra pasi mundi Leylah Fernandez në shtator/ AP

Medalistët e përbashkët të artë Mutaz Essa Barshim i ekipit të Katarit dhe Gianmarco Tamberi i ekipit të Italisë festojnë në podium gjatë ceremonisë së medaljeve për kërcimin së larti për meshkuj në ditën e dhjetë të Lojërave Olimpike Tokio 2020/ Gety Images

Reklama

Max Verstappen i Red Bull feston fitimin e Çmimit të Madh të Abu Dhabi dhe kampionatin botëror të Formula 1 në Yas Island më 12 dhjetor/ Reuters

Reklama

Makina e Tiger Woods tërhiqet në Los Anxhelos në prill pas aksidentin, me golfistin që mbeti me këmbë të thyer / Getty Images

Lojtarët e Danimarkës reagojnë pasi Christian Eriksen merr kujdes mjekësor pas arrestit kardiak gjatë ndeshjes së tyre në Euro 2020 kundër Finlandës në qershor/ Reuters

Sulmuesi argjentinas i Barcelonës, Lionel Messi qan në fillim të një konference për shtyp duke njoftuar se do të largohet nga klubi për në Paris Saint-German në gusht/ AFP

Reklama

Fernandinho i Manchester Cityt me trofeun e Ligës Premier në maj/ AP

Qendërmbrojtësi Tom Brady feston me trofeun Vince Lombardi pasi Tampa Bay Buccaneers mposhti Kansas City Chiefs për të fituar Super Bowl LV/ EPA

Ajaz Patel i Zelandës së Re feston me shokët e tij të skuadrës pasi mori dhjetë pikë kundër Indisë në testimin e dytë të kriketit në stadiumin Wankhede në Mumbai/ AFP

Reklama

Tyson Fury u ngrit nga dyshemeja për të shkatërruar Deontay Wilderin në luftën e tyre trilogjike për titullin WBC në peshën e rëndë në T-Mobile Arena në Paradise, Nevada më 9 tetor 2021/ Reuters

Reklama

Rachael Blackmore feston fitimin e Grand National në Aintree, fituesja e parë femër, duke hipur në Minella Times/ Reuters

Ons Jabeur e Tunizisë feston duke u bërë gruaja e parë arabe që ka fituar një titull WTA me fitoren kundër Daria Kasatkina të Rusisë në Viking Classic Birmingham në Edgbaston Priory Club në Birmingham, Angli, në qershor/ Getty Images

Notari tunizian Ahmed Hafnaoui ishte një sensacion në Lojërat Olimpike të Tokios, duke fituar një medalje të artë në 400 metra stil i lirë, pasi ishte kualifikuesi më i ngadalshëm/ AFP

Reklama

Italia feston me trofeun pasi mposhti Anglinë 3-2 me penallti për të fituar finalen e Euro 2020 në Wembley/AP

Reklama

Kalorësi i ekipit të Emirateve të Bashkuara Arabe, Tadej Pogacar, feston në podium pasi fitoi fanellën e verdhë dhe Tour de France/ Reuters

Phil Mickelson, në moshën 50-vjeçare, u bë njeriu më i vjetër që fitoi një titull të madh teksa pushtoi kampionatin amerikan PGA në ishullin Kiawah mes skenave të jashtëzakonshme në maj/ Getty Images

Glover Teixeira feston fitoren e tij ndaj Jan Błachowicz në kampionatin e tyre të peshave të rënda në UFC 267 në Etihad Arena, Yas Island, Abu Dhabi. Chris Whiteoak / The National

Glenn Maxwell i Australisë, majtas, feston finalen e Kupës së Botës Twenty20 kundër Zelandës së Re në Dubai/ AP

Reklama
Reklama

Sulmuesi egjiptian Mohamed Salah shijoi një tjetër vit të bujshëm të golave ​​për Liverpoolin, duke përfshirë këtë përpjekje kundër rivalëve të vjetër Everton në Goodison Park/ Getty Images

Kapiteni i SHBA-ve, Steve Stricker, feston me ekipin e tij trofeun e Kupës Ryder pas fitores kundër Evropës në Whistling Straits, Wisconsin, në shtator/ AP