Pedro Almadovar do të jetë president i jurisë së festivalit të filmit të Kanës.

Në prag të edicionit të 70 -të, regjisori ikonë e kinemasë spanjolle, është thirrur në rolin e presidentit të jurisë.

Ai me këtë rast është shprehur i lumtur me këtë rol dhe se do të mundohet të jetë paanshëm, transmeton Telegrafi.

“Jam i lumtur të festoj 70 vjetorin e Kanës duke pasur një rol shumë të privilegjuar”, deklaroi ai.

Theksojmë se Almodovar ka bërë pjesë e jurisë së edicionit të vitit 1992, kur atëbotë president ishte Gerard Depardieu.

Më parë, pesë filma e spanjollit kanë qenë në konkurs “Gjithçka mbi nënën time”, “Volver”, “Përqafimet e copëtuara”, “Lëkura ku jetoj”, ndërsa “Edukimi i keq”, ishte filmi hapës në 2004. /Telegrafi/