LAJMI I FUNDIT:

Pas akuzave për ngacmim seksual, Le Graet jep dorëheqjen si president i Federatës Franceze të Futbollit

Pas akuzave për ngacmim seksual, Le Graet jep dorëheqjen si president i Federatës Franceze të Futbollit

Presidenti i Federatës Franceze të Futbollit (FFF), Noel Le Graet , dha dorëheqjen të martën pasi u përfshi në një sërë skandalesh, veçanërisht akuza për ngacmim seksual.

Reklama

Dorëheqja e Le Graet, i cili është 81 vjeç dhe ka qenë në detyrë për 11 vjet, u zbulua nga disa media dhe u zyrtarizua gjatë një takimi të komitetit ekzekutiv të FFF në Paris.

Ish-presidenti ishte hequr nga përgjegjësitë në krye të federatës që prej 11 janarit për shkak të presionit të fortë ndaj tij.

Elementi nxitës atëherë ishte një intervistë me një stacion radioje në të cilën ai tallej me Zinedine Zidanen.

Gjithashtu, më 30 janar u publikua një raport inspektimi i porositur nga Ministria e Sportit për menaxhimin e FFF, duke denoncuar një “atmosferë seksiste dhe të dhunshme” si dhe “mosfunksionime” të tjera dhe, mbi të gjitha, këmbëngul se Le Graet kishte lejuar situata të përkeqësohet.

Fillojnë hetimet ndaj Le Graet për ngacmime seksuale dhe bullizëm
Lexo po ashtu Fillojnë hetimet ndaj Le Graet për ngacmime seksuale dhe bullizëm

Konkluzioni i atij dokumenti është se ai nuk kishte më “legjitimitetin e nevojshëm për të menaxhuar dhe përfaqësuar futbollin francez”, ndër të tjera për shkak të “një qëndrimi problematik” ndaj grave që “mund të cilësohen të paktën si seksiste”.

Megjithatë, pas dorëheqjes së tij, Le Graet pritet të vërë në dyshim të gjitha këto akuza dhe të nisë një operacion mbrojtës, mediatik dhe ligjor.

Në mënyrë të përkohshme, do të jetë zëvendëspresidenti Philippe Diallo ai që do të qëndrojë në frenat e FFF-së siç ka qenë që nga 11 janari. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Kombëtaret tjera më mirë mos të marrin pjesë - SHBA me një ekip brutal do të konkurrojë në Lojërat Olimpike në Paris

Kombëtaret tjera më mirë mos të marrin pjesë - SHBA me një ekip brutal do të konkurrojë në Lojërat Olimpike në Paris

NBA
Presidenti i Inter Miamit i bën një premtim të madh Lionel Messit, kjo do t'i pëlqejë argjentinasit dhe tifozëve të Barcelonës

Presidenti i Inter Miamit i bën një premtim të madh Lionel Messit, kjo do t'i pëlqejë argjentinasit dhe tifozëve të Barcelonës

Ndërkombëtare
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Liga e Kampionëve
Trajneri i Çekisë thotë se në Air Albania do ta kenë ndeshjen më të vështirë deri më tani

Trajneri i Çekisë thotë se në Air Albania do ta kenë ndeshjen më të vështirë deri më tani

Ndërkombëtare
Nga ftesa e Malit të Zi te përballja me Dinamon në Ligën e Konferencës dhe objektivat në kampionat - Edvin Kuc rrëfehet për të gjitha

Nga ftesa e Malit të Zi te përballja me Dinamon në Ligën e Konferencës dhe objektivat në kampionat - Edvin Kuc rrëfehet për të gjitha

Romak Zeqiri
Kalo në kategori