LAJMI I FUNDIT:

Fillojnë hetimet ndaj Le Graet për ngacmime seksuale dhe bullizëm

Fillojnë hetimet ndaj Le Graet për ngacmime seksuale dhe bullizëm

AFP raportoi këtë mëngjes se prokurorët publikë të Parisit kanë hapur një hetim ndaj presidentit të Federatës së Futbollit Francez, Noel Le Graet për “bullizëm dhe ngacmim seksual”.

Reklama

Hetimi vjen pasi ata që kryen auditimin e qeverisë në FFF dhanë prova të mundshme të keqbërjes, veçanërisht të “përçmimit të lidhur me gjininë ose seksit”.

Presidenti, i cili u tërhoq nga detyrat e tij pas reagimit të ashpër në lidhje me komentet e tij shpërfillëse për Zinedine Zidanen, ishte gjithashtu subjekt i akuzave nga agjentja e futbollit Sonia Souid, e cila ka detajuar përparime të vazhdueshme të papërshtatshme nga ana e tij në intervistat e javës së kaluar.

Presidenti i federatës së Francës me deklaratë fyese për Zidanen - vjen reagimi i ashpër nga Mbappe
Lexo po ashtu Presidenti i federatës së Francës me deklaratë fyese për Zidanen - vjen reagimi i ashpër nga Mbappe

Në shtator, një hetim nga So Foot pretendoi një numër incidentesh të ngacmimeve seksuale brenda FFF-së, veçanërisht nga presidenti që u dërgoi mesazhe të papërshtatshme kolegeve femra më të reja.

Kjo nxiti dukshëm auditimin e qeverisë, edhe nëse i mohoi akuzat, me Le Graet që pretendonte se nuk di si të dërgojë një mesazh.

Noel Le Graet pritet të qëndrojë i tërhequr nga presidenti deri në fund të muajit, kur do të publikohen edhe konkluzionet e auditimit. Deri atëherë në krye do të qëndrojë nënkryetari Philippe Diallo. /Telegrafi/