Mbrëmja e ndarjes së çmimeve Oscars është padyshim një ndër ngjarjet më të rëndësishme të vitit.

Reklama

Të gjithë filmbërësit, aktorët, producentët e muzikantët gjatë gjithë vitit angazhohen nëpër projekte të ndryshme, japin maksimumin në punën që bëjnë me shpresën se ajo punë e tyre do të shpërblehet me një çmim ose nominim në mbrëmjen e madhe që organizon çdo vit “The Academy”, transmeton Telegrafi.

Si dukeshin aktorët e njohur të Hollywoodit para se të bëheshin tullacë? (Foto) Si dukeshin aktorët e njohur të Hollywoodit para se të bëheshin tullacë? (Foto)

Kanë mbetur edhe gjashtë muaj nga mbrëmja e ndarjes së çmimeve, ndërsa shumë prej filmave kanë dhënë premierat e tyre, duke shkaktuar shumë zhurmë, dhe duke ngjallur indikacionet e para se kush nga prodhimet e fundit mund të jetë në lista e nominimeve të “Oscars”.

Reklama

Telegrafi ju sjell një material ekskluziv të përgatitur me 23 fiilmat e vitit, të cilët deri më tani parashikohet të jenë në radarin e “The Academy” për t’u nominuar në kategori të ndryshme të “Oscars 2018”.

Reklama
Detaje dhe fakte interesante të filmave të animuar që mund të mos i keni vënë re (Foto) Detaje dhe fakte interesante të filmave të animuar që mund të mos i keni vënë re (Foto)

Kritikët e filmave kanë bërë përzgjedhjen e tyre me hamendësime, duke parë performancat dhe sukseset e filmave të këtij viti, se kush në cilën kategori mund të përfundojë.

Kësaj liste nuk i mungojnë filmat që kanë bërë shumë bujë këtë vit, si “E Bukura dhe Bisha”, i cili megjithëse ka shënuar sukses të jashtëzakonshëm, ai nga kritikët nuk parashihet të jetë pjesë e listës së nominimeve “Filmi më i mirë”, por i disa kategorive tjera dytësore.

Aktorët të cilët shkëlqyen duke portretizuar figura shumë më të vjetra se vetvetja (Foto) Aktorët të cilët shkëlqyen duke portretizuar figura shumë më të vjetra se vetvetja (Foto)
Reklama

Në vazhdim ju ftojmë të ndjekim filmat që kanë bërë më së shumti bujë gjatë vitit 2017, dhe të cilët pritet të jenë në nominimet e “Oscars 2018”, mbrëmje e cila do të mbahet më 4 mars të vitit tjetër, në teatrin “Dolby” në Los Angeles, me nikoqir Jimmy Kimmel.

Reklama

Wonder Woman

Zhanri: Aksion, Aventurë, Fantazi
Regjisor: Patty Jenkins
Përshkrimi: Përpara se të bëhej “Wonder Woman”, ajo ishte Diana, princesha e Amazonës e një luftëtare e stërvitur. Kur një avion rrëzohet në ishull dhe piloti i saj e informon rreth konfliktit të botës së jashtme, ajo largohet nga vendi i saj për të luftuar një luftë që do t’i japë fund të gjitha luftërave, duke zbuluar kështu fuqitë e saj të plota dhe fatin e vërtetë.
Nominimet e mundshme: Filmi më i mirë, Regjisori më i mirë (Patty Jenkins), Produksioni më i mirë i dizajnit, Efektet Speciale, Veshja më e mirë në film, Kolona zanore më e mirë, Miksimi më i mirë.

Reklama

Get Out

Zhanri: Horror, Mister
Regjisor: Jordan Peele
Përshkrimi: Një Afro-Amerikan viziton familjen misterioze të të dashurës së tij.
Nominimet e mundshme: Filmi më i mirë, Skenari më i mirë origjinal, Regjisori më i mirë (Jordan Peele)

Reklama

The Big Sick

Zhanri: Komedi, Romancë
Regjisor: Michael Showalter
Përshkrimi: Një çift merret me dallimet e tyre kulturore kur marrëdhënia e tyre vazhdon të evolojë.
Nominimet e mundshme: Filmi më i mirë, Aktori më i mirë (Kumail Nanjiani), Aktori më i mirë në rol dytësor (Ray Romano), Aktorja më e mirë në rol dytësor (Holly Hunter), Skenari më i mirë origjinal.

The Beguiled

Reklama

Zhanri: Dramë
Regjisor: Sofia Coppola
Përshkrimi: Një ushtar mbahet i robëruar në një shkollë konviktore të vajzave konfederate, dhe fillon të bindet në secilën prej zemrave të tyre.
Nominimet e mundshme: Aktorja më e mirë (Nicole Kidman), Regjisori më i mirë (Sofia Coppola), Skenari më i përshtatshëm, Kostumet më të mira.

Call Me by Your Name

Zhanri: Dramë, Romancë
Regjisor: Luca Guadagnino
Përshkrimi: Elio Perlman kalon verën me familjen e tij në shtëpinë e tyre të pushimit në Lombardia, Itali. Kur babai i tij merr një student të bukur doktorature, kuriozja 17-vjeçare e gjen veten duke zhvilluar një tërheqje për të riun në fjalë.
Nominimet e mundshme: Filmi më e mirë, aktori më i mirë në rol dytësor (Armie Hammer), Skenari më i përshtatshëm.

Reklama
Reklama

Mudbound

Zhanri: Dramë
Regjisor: Dee Rees
Përshkrimi: Në Luftën II pas Luftës së Dytë Botërore, dy familje janë vendosur kundër një hierarkie shoqërore barbare dhe një peizazh të paepur, ndërsa luftojnë njëkohësisht betejën në shtëpi dhe betejën jashtë vendit.
Nominimet e mundshme: Aktori më i mirë (Garrett Hedlund), Aktorja më e mirë (Carey Mulligan), Aktori më i mirë në rol dytësor (Jason Mitchell), Aktorja më e mirë në rol dytësor (Mary J. Blige)

The Florida Project

Zhanri: Dramë
Regjisor: Sean Baker
Përshkrimi: Filmi në fjalë flet për Moonee, 6-vjeçaren e parakohshme, e cila drejton djallin dhe aventurën me shokët e saj të lojës dhe lidhjet me nënën e saj rebele por të kujdesshme, të gjitha duke jetuar në hijen e botës së “Disney Land”.
Nominimet e mundshme: Filmi më i mirë, Skenari më i mirë origjinal, Aktori më i mirë në rol dytësor (Willem Dafoe)

Reklama
Reklama

Wonderstruck

Zhanri: Dramë, Familjar, Mister
Regjisor: Todd Haynes
Përshkrimi: Historia e një djali të ri në Midwest thuhet në të njëjtën kohë me një përrallë për një vajzë të re në New York nga pesëdhjetë vjet më parë, pasi të dy ata kërkojnë të njëjtën lidhje misterioze.
Nominimet e mundshme: Aktorja më e mirë përkrahëse (Millicent Simmonds), Produksioni më i mirë i dizajnit, Rezultati më i mirë origjinal, Kinematografia më e mirë

The Disaster Artist

Zhanri: Komedi, Dramë, Histori
Regjisor: James Franco
Përshkrimi: Një aktor në kërkim në Hollywood takon një të huaj enigmatik me emrin Tommy Wiseau, takimi e çon aktorin poshtë një rruge që askush nuk mund ta kishte parashikuar; Duke krijuar filmin më të keq të bërë ndonjëherë.
Nominimet e mundshme: Aktori më i mirë (James Franco), Skenari më i përshtatshëm (Scott Neustadter, Michael H. Weber).

Reklama
Reklama

Logan

Zhanri: Aksion, Dramë
Regjisor: James Mangold
Përshkrimi: Në të ardhmen e afërt, Logani i plakur kujdeset për Profesor-X i cili është i sëmurë rëndë diku në kufirin Meksikan. Tentativa e Loganit për tu fshehur nga bota ndryshon kur vjen një mutante e re e cila ndiqet nga forca të errëta.
Nominimet e mundshme: Aktori më i mirë në rol dytësor (Patrick Stewart)

The Killing of a Sacred Deer

Zhanri: Dramë, Horror, Mister
Regjisor: Yorgos Lanthimos
Përshkrimi: Steven, një kirurg karizmatik, është i detyruar të bëjë një sakrificë të paimagjinueshme, pasi jeta e tij fillon të bjerë, kur sjellja e një djali adoleshent që ai ka marrë nën krahun e tij kthehet në një sjellje ekstrem të keqe.
Nominimet e mundshme: Skenari më i mirë origjinal

Reklama
Reklama

Wind River

Zhanri: Aksion, Krim, Mister
Regjisor: Taylor Sheridan
Përshkrimi: Një agjent i FBI-së së bashku me ekipin e tij nisen për të hetuar një vrasje që ndodh në një rezervë të Indisë amerikane.
Nominimet e mundshme: Skenari më i mirë origjinal

Beatriz at Dinner

Zhanri: Komedi, Dramë, Familjar
Regjisor: Miguel Arteta
Përshkrimi: Beatriz, një emigrante nga një qytet i varfër në Meksikë, me dashamirësinë e saj të lindur për të ndërtuar një karrierë si një doktoreshë. Doug Strutt është një miliarder i vetë-kënaqur. Kur këto dy botë të kundërta takohen në një darkë, botët e tyre përplasen dhe asgjë më nuk do të jetë njëjtë.
Nominimet e mundshme: Aktorja më e mirë (Salma Hayek)

Okja

Zhanri: Aksion, Aventurë, Dramë
Regjisor: Bong Joon-ho
Përshkrimi: Mija, një vajzë e vogël që rrezikon gjithçka të ndalojë një kompani ndërkombëtare të fuqishme nga rrëmbimi i mikeshës së saj më të mirë – një kafshë gjigante të quajtur Okja.
Nominimet e mundshme: Kinematografia më e mirë, Skenari më i mirë origjinal, Efektet më të mira vizuale, Aktori më i mirë në rol dytësor (Jake Gyllenhaal)

Reklama

Good Time

Zhanri: Krim, Dramë, Thriller
Regjisorë: Ben Safdie, Joshua Safdie
Përshkrimi: Një vjedhës banke e gjen veten të paaftë për t’iu shmangur ndjekësve të tij.
Nominimet e mundshme: Aktori më i mirë (Robert Pattinson), Rezultati më i mirë origjinal.

E Bukura dhe Bisha

Zhanri: Romancë, Fantazi, Muzikë
Regjisor: Bill Condon
Përshkrimi: Adoptimi i përrallës “E bukura dhe bisha”, që flet një vajzë të bukur dhe një princ egoist, i cili ishte shndërruar në një bishë të tmerrshme, si rezultat i një magjie. Ata ranë në dashuri dhe magjia u prish.
Nominimet e mundshme: Dizajni më i mirë i kostumeve, Produksioni më i mirë, Efektet më të mira vizuale

The Lovers

Zhanri: Komedi
Regjisor: Azazel Jacobs
Përshkrimi: Debra Uingër dhe Treisi Lets luajnë një çift të martuar prej shumë kohësh, jo emocionalë që janë në mesin e lidhjeve jashtë martesore serioze. Por në prag të ndarjes, një shkëndijë mes tyre rindizet, duke i çuar në një romancë impulsive.
Nominimet e mundshme: Aktorja më e mirë (Debra Winger)

Colossal

Zhanri: Aksion, Dramë, Komedi
Regjisor: Nacho Vigalondo
Përshkrimi: Gloria është një vajzë festash e papunë e detyruar ta lërë jetën e saj në qytetin e Nju Jorkut dhe të kthehet në shtëpi. Kur njoftimet shpallin që një krijesë gjigante po shkatërron Seulin, ajo gradualisht fillon të kuptojë që ajo është disi e lidhur me fenomenin.
Nominimet e mundshme: Aktorja më e mirë (Anne Hathaway)

Maudie

Zhanri: Dramë, Histori, Romancë
Regjisor: Aisling Walsh
Përshkrimi: Një romancë e pamundur në të cilën recidivi Everett Lewis punëson një grua të brishtë dhe të vendosur, të quajtur Maudie, për të qenë administratorja e tij. Maudie, me sy të ndritshëm, por të përkulur me duart e gjymtuar, dëshiron të jetë e pavarur, të jetojë larg familjes së saj mbrojtëse dhe gjithashtu dëshiron me pasion, të krijojë arti. Papritur, Everett e gjen veten duke rënë në dashuri. Ky film është i bazuar në një histori të vërtetë.
Nominimet e mundshme: Aktorja më e mirë (Sally Hawkins), Aktori më i mirë në rol dytësor (Ethan Hawke)

Alien: Covenant

Zhanri: FantaShkencë, Horror, Thriller
Regjisor: Ridley Scott
Përshkrimi: Ekuilibri i anijes së kolonisë, Konventa, zbulon atë që ata mendojnë se është një parajsë e paeksploruar, por në të vërtetë është një botë e errët dhe e rrezikshme – banori i vetëm i të cilave është Davidi “sintetik”, i mbijetuar i Ekspeditës se vdekur të anijes kozmike ”Prometeut”.
Nominimet e mundshme: Dizajnimi më i mirë, Makijazhi më i mirë, Rezultati më i mirë

The Boss Baby

Zhanri: Animuar, Familjar, Komedi
Regjisor: Tom McGrath
Përshkrimi: Një bebe e vogël, e veshur me kostum e që lëviz gjithmonë me një valixhe në dorë, bëhet bashkë me vëllanë 7 vjeçar për t’i dhënë fund planit për të shkatërruar korporatën e bebeve, Bebikorp.
Nominimet e mundshme: Filmi më i mirë i animuar

Guardians of the Galaxy Vol. 2

Zhanri: Aksion, Aventurë, FantaShkencë
Regjisor: James Gunn
Përshkrimi: Rojtarët e Galaktikës vazhdojnë aventurat e tyre në skuadër, ndërsa zbulojnë misterin e atësisë së vërtetë të Piter Kuillit.
Nominimet e mundshme: Makijazhi më i mirë, Kostumet më të mira, Efektet më të mira vizuale.

War for the Planet of the Apes

Zhanri: Aksion, Aventurë, Dramë
Regjisor: Matt Reeves
Përshkrimi: Pasi majmunët pësojnë humbje të paimagjinueshme, Cezari lufton me instinktet e tij të errëta dhe fillon kërkimin e tij mitik për t’u hakmarrë ndaj këtij lloji.
Nominimet e mundshme: Aktori më i mirë (Andy Serkis), Efektet më të mira vizuale. /Telegrafi/