LAJMI I FUNDIT:

Aktorët të cilët shkëlqyen duke portretizuar figura shumë më të vjetra se vetvetja (Foto)

Aktorët të cilët shkëlqyen duke portretizuar figura shumë më të vjetra se vetvetja (Foto)
J. Edgar Hoover / Leonardo DiCaprio, filmi "J. Edgar", 2011

Një aktor i mirë mund të luajë çdo karakter, qoftë edhe karakteret në moshë më të re apo më të vjetër se vetja.

Bright Side ka sjell së fundmi një listë me disa aktorë dhe aktore që kanë qenë të shkëlqyer në portretizimin e karaktereve të moshuar.

Ndërkohë që fundi i artikullit ka diçka të veçantë për fansat e “Game of Thrones”, shkruan Telegrafi.

Nemo / Jared Leto, fimi “Mr. Nobod”y, 2009

Dyshojmë se Jaredin do të mund ta shihnim në të ardhmen në ndonjë portret si ky, sepse me sa duket e njeh sekretin e rinisë së përjetshme. Stafi i filmi thonë se atij nuk i pëlqente maska e silikonit që duhej të mbante për rolin, por roli në vetvete u luajt në mënyrën më të përsosur.

Madame Céline Villeneuve Desgoffe / Tilda Swinton, filmi “The Grand Budapest Hotel”, 2014

Aktorja e portretizoi mjeshtërisht këtë grua të moshuar aristokratike. Grimi u bë kaq i përkryer saqë ajo u bë krejtësisht e panjohshme. Tilda së shpejti do të “moshohet” përsëri për disa dhjetëra vjet, së bashku me një ndryshim seksual: për rolin e saj të ri në filmin “Suspiria”.

Benjamin Button / Brad Pitt, filmi “The Curious Case of Benjamin Button”, 2008

Teknologjia e përparuar u përdor për ta bërë Bradin të duket më i vjetër: më shumë se 120 emocione dhe mimika u kapën nga fytyra e aktorit dhe më pas u transpozuan në modelet 3D. Si rezultat i kësaj pune të madhe, Pitt ndonjëherë luajti skena të tëra me portretin e një njeriu më të vjetër.

Daisy / Cate Blanchett, seriali “The Curious Case of Benjamin Button”, 2008

Roli kryesor i femrës në historinë e Benjamin Button u luajt nga Cate Blanchett, dhe karakteri i saj vazhdon gjatë rrugëtimit të serialit. Imazhi i saj u krijua me një pjesë përbërëse konvencionale dhe modelimin e pjesës në 3D.

Hanna Schmitz / Kate Winslet, filmi “The Reader”, 2009

Në film, karakteri i Winslet merr vëmendjen e pak minutave para syve tanë. Por ajo duhej të duronte tetë orë aplikim për përbërjen, e cila nuk i shkoi kot, kjo pasi filmi rezultoi i mrekullueshëm dhe Kate fitoi Oscarin e saj të merituar.

Laura Brown / Julianne Moore, filmi “The Hours”, 2002

Julianne arriti një portretizim interesant të një gruaje të moshuar. Megjithëse ajo tashmë është mbi 50 vjeçe, ajo nuk po ndryshon kurrsesi, prandaj mund të shohim versionin e saj të moshuar në filma.

J. Edgar Hoover / Leonardo DiCaprio, filmi “J. Edgar”, 2011

Leo është një aktor i shkëlqyer, dhe portretizimi i tij nga shefi më i famshëm i FBI-së provoi përsëri aftësitë e tij të mira si aktor. Deri në fund të filmit, ai ishte krejtësisht i panjohur me një maskë të plotë të fytyrës, flokë gri, dhe një hundë protezë.

Peggy Carter / Hayley Atwell, filmi “Captain America: The Winter Soldier”, 2014

Aktorja luajti rolin e saj pa ndonjë përbërje të veçantë, por me shenja dixhitale në fytyrën e saj. Një dyfishim i moshës iu bë aktores, lëkura e së cilës u projektua mbi fytyrën e Hayley. Teknologjia ndoshta së shpejti do të zëvendësojë përbërjen krejtësisht, dhe kjo pritet të ndodh!

The Witch / Helena Bonham Carter, filmi “Big Fish”, 2003

Talenti i Helenës shkëlqeu në këtë film: aktorja ishte po aq e mrekullueshme sa edhe Jenniferja e bukur dhe magjia e shëmtuar.

Melisandre / Carice van Houten, seriali “Game of Thrones”, Sezoni 6, 2016

Fansat e emisionit me siguri do të kujtojnë episodin në fillim të sezonit të gjashtë, ku Melisandre, gruaja e kuqe, papritmas u shndërrua në një person të vjetër. Kjo skenë nuk mund të bëhej pa u xhiruar dyfish, por fytyra ende i përket Carice van Houten, edhe pse me përbërjen e përpiktë. Imazhi që u krijua në këtë episod, u bë një tronditje e vërtetë dhe mbahet mend nga të gjithë. /Telegrafi/