LAJMI I FUNDIT:
Oscars

Oscars

427 Artikuj

Info

Academy Award ose ‘Oscars’ është një çmim nga organizata e filmografisë amerikane ‘Academy of Motion Picture Arts and Sciences’ (AMPAS) për përsosmërinë profesionale në industinë e filmit, duke përfshirë këtu regjisorët, aktorët dhe skenaristët.

Ceremonia zyrtare në të cilën bëhet ndarja e çmimeve është një nga ceremonitë e ndarjes së çmimeve më të shquara në botë, dhe transmetohet drejtpërdrejt në televizion në më shumë se 200 vende të botës çdo vit.

Ajo është gjithashtu ceremonia më e vjetër e ndarjes së çmimeve në media, ekuivalentet e saj, Grammy Awards (për muzikë), Emmy Awards (për televizion), dhe Tony Awards (për teatër) janë modeluar pas Academy Award.

Kosova nuk propozon asnjë film për “Oscars 2024”

Kosova nuk propozon asnjë film për “Oscars 2024”

TV / Film
Vajza e Salma Hayek mahniti me fustanin e aktores nga viti 1997

Vajza e Salma Hayek mahniti me fustanin e aktores nga viti 1997

Modë
Pas kaq shumë vitesh karrierë, Jame Lee Curtis fiton “Oscar”-in e parë

Pas kaq shumë vitesh karrierë, Jame Lee Curtis fiton “Oscar”-in e parë

Yjet
Ashley Graham pati një moment të sikletshëm në “Oscars” në momentin kur intervistoi aktorin Hugh Grant

Ashley Graham pati një moment të sikletshëm në “Oscars” në momentin kur intervistoi aktorin Hugh Grant

Yjet
“Oscars 2023” arrin 18.7 milionë shikime, 12 për qind më shumë nga viti i kaluar

“Oscars 2023” arrin 18.7 milionë shikime, 12 për qind më shumë nga viti i kaluar

TV / Film
Rita Ora, një princeshë e vërtetë në “Oscars 2023”

Rita Ora, një princeshë e vërtetë në “Oscars 2023”

Yjet
Rita Ora mahnit me fustan të bardhë, ndërsa i dhuron një puthje Taika Waititit në festën e Vanity Fair

Rita Ora mahnit me fustan të bardhë, ndërsa i dhuron një puthje Taika Waititit në festën e Vanity Fair

Yjet
Emily Ratajkowski merr vëmendje me fustanin e tejdukshëm në ndejën e Vanity Fair pas “Oscars”

Emily Ratajkowski merr vëmendje me fustanin e tejdukshëm në ndejën e Vanity Fair pas “Oscars”

Yjet
Gjest i bukur nga Lady Gaga – nxitoi për të ndihmuar fotografin që u rrëzua në tapetin e “Oscars”

Gjest i bukur nga Lady Gaga – nxitoi për të ndihmuar fotografin që u rrëzua në tapetin e “Oscars”

Yjet
Rihanna dhuron performancë të mrekullueshme në “Oscars”, interpreton këngën “Lift Me Up”

Rihanna dhuron performancë të mrekullueshme në “Oscars”, interpreton këngën “Lift Me Up”

Yjet
Brendan Fraser – ‘aktori më i mirë’ në “Oscars 2023”

Brendan Fraser – ‘aktori më i mirë’ në “Oscars 2023”

Yjet
Michelle Yeoh bëhet e para aziatike që fiton “Oscar” për ‘aktoren më të mirë’

Michelle Yeoh bëhet e para aziatike që fiton “Oscar” për ‘aktoren më të mirë’

Yjet
Veshjet më të mira në “Oscars 2023”

Veshjet më të mira në “Oscars 2023”

TV / Film
“Oscars 2023”: Lista e plotë e fituesve

“Oscars 2023”: Lista e plotë e fituesve

TV / Film
Shpallen filmat më të këqij, Tom Hanks me dy Mjedra të Arta

Shpallen filmat më të këqij, Tom Hanks me dy Mjedra të Arta

TV / Film
Fjalimi në Oscars për të cilin Anne Hathaway u etiketua si ‘aktorja më e urryer’

Fjalimi në Oscars për të cilin Anne Hathaway u etiketua si ‘aktorja më e urryer’

TV / Film
Yjet që do të performojnë në Oscars dhe mungesa që i ka zhgënjyer fansat

Yjet që do të performojnë në Oscars dhe mungesa që i ka zhgënjyer fansat

Muzikë
“Oscars 2023”: Cilëve të famshëm u ndalohet të marrin pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve?

“Oscars 2023”: Cilëve të famshëm u ndalohet të marrin pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve?

TV / Film
Rita Ora mori vëmendje në një ndejë para “Oscars” me të brendshme të zeza

Rita Ora mori vëmendje në një ndejë para “Oscars” me të brendshme të zeza

Yjet
Sa para marrin fituesit e “Oscar”-it?

Sa para marrin fituesit e “Oscar”-it?

TV / Film
Jimmy Kimmel bën shaka për skandalin e vitit të kaluar në “Oscars”: Kur më thanë se do ta prezantoja sivjet, fillova të studioj për arte marciale

Jimmy Kimmel bën shaka për skandalin e vitit të kaluar në “Oscars”: Kur më thanë se do ta prezantoja sivjet, fillova të studioj për arte marciale

Yjet
Asgjë e re nga Fronti i Perëndimit dhe “reformat” në industrinë e filmit

Asgjë e re nga Fronti i Perëndimit dhe “reformat” në industrinë e filmit

Filmi
Merren masa në ceremoninë e “Oscars 2023” pas shuplakës famëkeqe të Will Smith ndaj Chris Rockut

Merren masa në ceremoninë e “Oscars 2023” pas shuplakës famëkeqe të Will Smith ndaj Chris Rockut

TV / Film
Kur dialogu është i pamundur, shtohet nevoja për alegorinë

Kur dialogu është i pamundur, shtohet nevoja për alegorinë

Filmi