Është gjithmonë e mrekullueshme të shikosh karikaturat tona të preferuara dhe është dy herë më shumë argëtuese nëse e bën këtë me fëmijët tuaj: mund të ndani emocionet tuaja dhe të vëreni pak sekrete.

Por rezulton se jo gjithçka është zbuluar ende, dhe ka shumë detaje në filma të animuar, të cilat nuk janë edhe aq të dukshme.

Tetë të papriturat që janë zbuluar në filmat e animuar, dhe që do iu ndryshojnë mendimet rreth tyre (Foto) Tetë të papriturat që janë zbuluar në filmat e animuar, dhe që do iu ndryshojnë mendimet rreth tyre (Foto)

Bright Side ka sjell një listë me fakte interesante të kartonëve, gjëra të cilat mund të mos i keni vërejtur rastësisht gjatë shikimit të një filmi të animuar, shkruan Telegrafi.

WALL-E

Animatorët e këtij filmi donin të vinin në pah vezët e Pashkëve në karikatura. Por sa prej jush e keni vënë re se WALL-E, duke e lënë planetin, u mbajt në satelitin e parë të nisur në BRSS?

Reklama
Reklama

Epoka e Akullit

Shumë fotografi që personazhet e këtij filmi shohin në një shpellë gjatë udhëtimin të tyre, janë në të vërtetë një kopje e saktë e pikturave të çmuara, të krijuara rreth 15,000 vite më parë.

E Bukura dhe Bisha

Kur Lumiere, Cogsworth dhe Znj Potts bisedojnë me njëri-tjetrin, mund të shihni një pikturë të famshme në mur: “Vajza me një Veshë, Pearl”.

Mafagaskar 2: Arratisja në Afrikë

Vazhdimi i filmit është plot me mesazhe të fshehura. Për shembull, kur Alex përshëndet banorët e Afrikës, ju mund të shihni një shenjë në dorën e tij në formën e kontinentit, duke përfshirë Madagaskarin aty pranë.

Reklama

Jeta sekrete e kafshëve shtëpiake

Dy skena me të qeshura janë të paraqitura paralelisht këtu. Kur Pops, Hound Basset Hound, deklaron ndjenjat e tij ndaj Chloe, ai thotë se: “Askush nuk është i përsosur”, njëlloj siç ndodh në filmin e animuar.

Reklama

Moana

Qilimi në mur ku fëmijët shikojnë legjendat, përshkruajnë edhe “Marshmallow”, kujdestari i frikshëm i akullit në filmin “Frozen”.

A është dukja e famshme e Maui-t e njohur për ju? Duhet: ne e kemi parë atë në “Lilo dhe Stitch”, në gjerdanin e Davidit.

Aladdin

Aladini vetë ishte bazuar së pari në Michael J. Fox (“Back to the Future”). Por prodhuesit mendonin se ai dukej më shumë si një djalë i vogël, dhe ata ndryshuan imazhin për Tom Cruise.

Reklama

Zootopia

Ju mund të ktheheni duke shikuar këtë karikaturë në një lojë zbavitëse sepse ka aq shumë vezë të Pashkëve për të gjetur këtu. Për shembull, në sheshin e akullit, mund të shihni një elefant, babai me dy bijat e tij të veshura si Elsa dhe Ana nga filmi “Frozen”.

Reklama

Kur Judy dhe Nick arrijnë në klubin nudist, ju mund të shihni llambën e famshme të Aladdin në një raft.

Në tabelën e informacionit në laboratorin sekret, mund të vërehet një parodi e fotos së “Sad Keanu”.

I neveritshëm

Mesazhi i fshehur është në këmishën e Margos. Ajo ka të shtypur personazhin Lorax, karikaturë e cila duhet të priste edhe dy vite për tu shfaqur, dhe për t’u prezantuar si personazh.

Reklama

Brenda-Jashtë

Kur Riley luan në dhomën e ndenjes, mund të vini re një revistë në tavolinë, në kopertinën e së cilës nddohet Colette nga filmi “Ratatouille”.

Vetëm shikuesit e mprehtë mund të kenë vënë re se kartat që Riley përdor për të ndërtuar një shtëpi përshkruajnë nënën e saj (mbretëreshën), babanë (mbretin) dhe vetë Rileyn.

Reklama

Rapunzel

Nuk ka dyshim se Rapunzel është princesha e Disneyt me flokët më të gjata. Por a e keni ditur se ajo është edhe princesha me flokët më të shkurta po ashtu? Pasi që i shkurton flokët në film, ajo e mposht edhe Borebardhen sa i përket gjatësisë së flokëve. /Telegrafi/

Reklama