Frenkie De Jong ka zhvilluar një super-paraqitje në fitoren e Holandës ndaj Anglisë në kuadër të Ligës së Kombeve.

Holanda ka mposhtur Anglinë në gjysmëfinale të Ligës së Kombeve me rezultat 3-1 duke kaluar në finale, ku do të takohet me Portugalinë.

Tulipanët zhvilluan një ndeshje të mirë, pasi arritën të kthehen në lojë nga disavantazhi dhe të fitojnë gjithë ndeshjen.

Portugali – Holandë, finalja e madhe e Ligës së Kombeve ekskluzivisiht në IPKO Portugali – Holandë, finalja e madhe e Ligës së Kombeve ekskluzivisiht në IPKO

Padyshim njëri nga më meritorët e kësaj fitore të Holandës ishte mesfushori i ri i Barcelonës, De Jong, i cili zhvilloi një super-paraqitje.

De Jong dominoi i vetëm gjithë mesfushën e Anglisë, e cila ishte e përbërë nga Declan Rice, Ross Barkley dhe Fabian Delph dhe më vonë edhe nga Jordan Henderson.

De Jong gjatë një dueli me Raheem Sterling (Foto: Dean Mouhtaropoulos/Getty Images/Guliver)

Mesfushori i Barcelonës ishte lojtari me më shumë prekje të topit, plot 128, më shumë pasime 105, më shumë rikuperime 13 dhe saktësi të pasimeve 96 për qind.

22-vjeçari gjithashtu u zgjodh edhe lojtari më i mirë i ndeshjes.

Më shumë pasime – 105

Më shumë prekje të topit – 128

Më shumë ndërhyrje në top – 5

Më shumë rikuperime – 13

Saktësia e pasimeve – 96%

Lojtari i ndeshjes

/Telegrafi/