Në tenisin profesionist, veçanërisht në WTA, është mjaft e zakonshme që gratë të fillojnë karrierën e tyre dhe madje të konkurrojnë në Grand Slams, për shembull, US Open, para se të arrijnë moshën madhore, megjithatë, kjo nuk ua heq atyre statusin si adoleshente, prandaj ka ardhur koha të tregojmë historinë e lojtares 16-vjeçare nga Çekia, Sara Bejlek.

Bejlek fitoi ndeshjen e saj të fundit kualifikuese të Grand Slam të premten e kaluar kundër Heather Watson të Britanisë së Madhe në US Open, por këto rezultate janë lënë në hije nga ajo që ndodhi.

Si ndodhi rasti i Sara Bejlekut?

Pasi mposhti Watsonin, Bejlek respektoi protokollin e shtrëngimit të dorës me kundërshtarin e më pas me gjyqtarin e karriges dhe më pas shkoi të festonte me të atin dhe trajnerin e saj, gjithçka dukej normale, megjithatë, pas një përqafimi me babain e lartpërmendur që quhet Jaroslav. Bejleku  burri, me një peshqir të bardhë rreth qafës, vendosi pëllëmbën e dorës qartë në prapanicën e vajzës së tij dhe më vonë ndërroi duart dhe i dha në mënyrë të përsëritur një sërë goditjesh “dashamirëse”, madje duke përfunduar me një puthje në gojë.

Reklama
Reklama

Pas kësaj feste, Bejlek shkon te trajneri Jakub Kahoun dhe festa është praktikisht identike, pa puthjen e lartpërmendur.

Komentet pro dhe kundër në Twitter

Reagimet në Twitter, ku video është bërë virale, nuk kanë vonuar dhe janë tejet të larmishme, nga ata që e mohojnë faktin dhe madje kërkojnë një hetim serioz të WTA-së e deri tek ata që shpjegojnë se kjo sjellje është e zakonshme në vendet si Republika Çeke dhe se nuk është e drejtë të kritikohen dallimet kulturore me vendet që janë më shumë drejt Perëndimit. /Telegrafi/