LAJMI I FUNDIT:

Njëzetedy të famshmit që u refuzuan në fillimet e tyre, por tani janë të famshëm botërisht

Njëzetedy të famshmit që u refuzuan në fillimet e tyre, por tani janë të famshëm botërisht
14. Madona

Të punosh në showbiz nuk është e lehtë. Yjet tanë të preferuar përballen me kaq shumë sfida dhe refuzime, vetëm për të dalë fitimtarë dhe për të argëtuar më pas publikun. Pavarësisht nga vështirësitë nëpër të cilat kalojnë, artistët nuk kanë zgjidhje tjetër përveç që të vazhdojnë, të besojnë në veten e tyre dhe të shfaqen çdo herë për t’i realizuar ëndrrat e tyre.

Nga aktorët deri tek këngëtarët, Bright Side ka renditur disa nga personalitetet më të famshme dhe tregimet e tyre për të shërbyer si frymëzim për ju për të vazhduar kur jeta bëhet e ashpër.


1. Shakira

Kësaj këngëtareje iu tha që këndimi i saj i ngjante gjakderdhjes së një dhie. Por ajo arriti që t’ua mbyll gojën të gjithëve duke provuar se zëri i saj i bujshëm është krejtësisht i pakrahasueshëm.

2. Meryl Streep

Në fillimin e karrierës së saj, ajo ëndërroi të luante në filmin “King Kong”. Kur ajo takoi producentin, ai e pyeti djalin e tij në italisht: “Pse e solle këtë grua të tmerrshme?” Atij Streep iu përgjigj në italisht: “Më fal që nuk jam aq sa duhet për të luajtur yllin në King Kong”.

3. Jennifer Lawrence

Lawrence u tha që ishte shumë e dobët dhe tiparet e saj ishin tepër femërore. Por ajo i habiti të gjithë duke fituar nominimin e saj të parë për ‘Oscar’ kur ishte 20 vjeçe.

4. Jessica Chastain

Kur Chastain filloi karrierën e saj në Hollywood, ajo dëgjoi shumë njerëz që thonin se ajo dukej e shëmtuar dhe se i duhej të ngjyroste flokët e saj të kuqe në një hije më të lehtë. Por ajo tronditi me bukurinë e saj me flokët e kuqe në të gjithë filmat në të cilët ajo luajti gjatë karrierës.

5. Keira Knightley

Para se ajo të afrohej për rolin e saj në filmin “The Jacket”, regjisori pretendoi se ai nuk e kuptonte zhurmën e saj, e quajti atë të pashembullt dhe nuk do t’i jepte asaj rolin. Por ajo insistoi që regjisori ta testonte atë dhe përfundimisht ajo fitoi rolin.

6. Walt Disney

Ai u pushua nga një kompani gazetash sepse ata pretenduan se ai nuk ishte “mjaft krijues”. Por ne të gjithë jemi të përfshirë në perandorinë e filmit që ai ka krijuar.

7. Scarlett Johansson

Ajo filloi karrierën në Hollywood në një moshë shumë të re. Ajo do të merrte rolin e saj të parë në “Jumanji” por ai rol iu rikthye Kristen Dunst. Pra, Johansson vazhdoi, nuk hoqi dorë, dhe pastaj pas tri vjetësh, ajo mori një mundësi tjetër të madhe për të luajtur në “The Horse Whisperer”.

8. Mark Ruffalo

Udhëtimi në karrierë nuk ka qenë një udhëtim i qetë për Ruffalon. Ai duhej të kalonte mbi 800 audicione për t’u punësuar. Ai mori rolin e tij të parë në vitin 1989 dhe ende ishte duke punuar në koncerte të vogla. Pastaj, ai më në fund fitoi rolin e tij të madh Bruce Banner i njohur si Hulku.

9. J.K. Rowling

Historia e jetës së Rowling është një nga rastet më të mira të suksesit. Para se ajo të fitonte çmimin e parë duke publikuar serinë e saj të suksesshme të librave “Harry Potter”, ajo u refuzua nga 12 shtëpi botuese. Por, Botimet “Bloomsbury” me sa duket morën vendimin më të mençur për të pranuar krijimet e saj të mrekullueshme.

10. Jon Hamm

Nuk ishte shumë e lehtë për këtë djalë të bukur që të depërtonte në Hollywood. Ai ishte refuzuar vazhdimisht sepse regjisorët e kastit pohuan se ai ose dukej shumë i vjetër për të luajtur role të reja ose shumë i ri për të luajtur role të vjetra. Përfundimisht, ai përfundoi duke marrë pjesë në shfaqjen e tij të parë televizive, “Providence”, kur ishte 29 vjeç. Pastaj ai bëri shumë para dhe u bë i famshëm duke luajtur rolin e Don Draper në “Mad Men”.

11. Harrison Ford

Regjisorët e filmit pohuan se Ford nuk e ka bekimin e të qenit një yll. Por ai sot i mbyll sytëduke ua provuar të kundërtën e asaj që ata thanë në atë kohë.

12. Jerry Seinfeld

Ky komedian shumë i njohur u dëbua jashtë skenës kur kreu audicionin e tij të parë. Ai gjithashtu u pushua nga detyra kur luajti rolin e Benson. Por ai e përsëriti dhe e bëri shfaqjen e tij “Seinfeld” një hit të madh.

13. Oprah Winfrey

Oprah filloi karrierën e saj duke qenë një asistente në mbrëmje për WJZ-TV të Baltimore. Përfundimisht, ajo u pushua nga puna sepse nuk mund të tonifikonte emocionet e saj nga tregimet dhe gjithnjë vlerësohej gjithashtu “e papërshtatshme për TV”. Por tani ajo ka një vlerë neto prej tre miliardë dollarë nga perandoria e saj televizive.

14. Madonna

Ajo u largua nga kolegji, shkoi në New York dhe punoi për “Donuts” në “Times Square”. Kjo nuk zgjati as një ditë. Ajo u përpoq të krijojë karrierën e saj të këndimit, ku ndërmarrja e saj e parë e incizimit të këngëve refuzoi punën e saj, duke pretenduar se projektit të saj i mungonte materiali. Por tani ajo është fituesja krenare e 266 çmimeve dhe ka fituar titullin “Mbretëresha e muzikës pop”.

15. Elvis Presley

Ai u pushua nga menaxheri i tij pas vetëm një shfaqje. Elvisit iu tha që ai nuk do të ishte i famshëm dhe se ai duhet të kthehej duke drejtuar kamionët. Shikoni çfarë kemi tani, një superyll me të vërtetë!

16. The Beatles

Ekzekutivi i incizimit të këngëve që i refuzoi ata besoi se ky grup ishin në rrugën e tyre dhe nuk kishin të ardhme apo vend në të ardhmen. Thjesht shikoni se në çfarë u kthyen top-listat kur The Beatles u bënë të famshëm në industrinë e muzikës.

17. Tim Burton

Burton u refuzua nga studiot e “Disney” kur ata nënvlerësuan përpjekjet e tij. Duket se refuzimi ishte më shumë si një bekim për Burton, pasi ai më pas u bë regjisor i dy filmave “Batman” dhe bashkëpunoi me Johnny Depp në shtatë prodhime filmike.

18. Reese Witherspoon

Para se të punonte në filmin “Legally Blonde”, Witherspoon u refuzua vazhdimisht sepse ajo ishte shumë e bukur, shumë e shkurtër ose shumë entuziaste për të qenë regjisore e filmit. Por tani ajo godet çdo rol në të cilin interpreton.

19. Winona Ryder

Një herë, një regjisore ndaloi fjalinë e mesme të Ryder dhe i tha asaj që ajo nuk ishte një aktore e mirë, jo tërheqëse dhe duhet të kthehej atje nga erdhi. Ne pyesim veten se si ndihet kjo regjisore tani për të.

20. Jay-Z

Një nga artistët me fitimin më të lartë në botë dikur u refuzua nga shumë studio sepse ata besuan se ai nuk do të tingëllonte aq mirë. Nuk është çudi që ata po i hanë fjalët e tyre tani, sepse tani ai krijon muzikën e tij dhe ka edhe studion e tij të regjistrimit.

21. Gary Oldman

Burrit që luajti rolet Sirius Black, Dracula dhe Winston Churchill, iu tha që ai nuk mund të aktronte dhe se ai duhet të kërkonte një karrierë ndryshe kur ai filloi studimet në Akademinë Mbretërore të Arteve Dramatike.

22. Kate Winslet

Kur ishte 14 vjeçe, mësuesja e saj e dramës i sugjeroi asaj që të luante pjesën e “vajzës së trashë” dhe do t’i përshtatej mirë. Por ajo zgjodhi të injorojë sugjerimin e saj dhe në vend të kësaj lulëzoi në karrierën e saj. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Biznesmeni shqiptar i drejtohet Besit pas ndarjes nga Xhensila: Të pata thënë, më vjen keq por ke shpëtuar një herë e mirë

Biznesmeni shqiptar i drejtohet Besit pas ndarjes nga Xhensila: Të pata thënë, më vjen keq por ke shpëtuar një herë e mirë

Magazina
Butrint Imeri i paguan gjobën fansit që u dënua nga policia duke dëgjuar një nga këngët e tij

Butrint Imeri i paguan gjobën fansit që u dënua nga policia duke dëgjuar një nga këngët e tij

Magazina
Rrëmbeu fitoren e BBVA, i kthehet Meritoni: Pse nuk e pranon që ta dhamë fitoren unë dhe Ilnisa

Rrëmbeu fitoren e BBVA, i kthehet Meritoni: Pse nuk e pranon që ta dhamë fitoren unë dhe Ilnisa

Magazina
U filmua rrugëve të Tiranës, Egla zbulon se çfarë ndodhi para se të futej në Dhomën e Bardhë

U filmua rrugëve të Tiranës, Egla zbulon se çfarë ndodhi para se të futej në Dhomën e Bardhë

Magazina
DJ PM, Dagz, Ledri, Lumi B dhe Labi sjellin ripërpunimin e këngës së famshme “Kujt i paske ngja”

DJ PM, Dagz, Ledri, Lumi B dhe Labi sjellin ripërpunimin e këngës së famshme “Kujt i paske ngja”

Magazina
Egla tregon gjendjen shëndetësore pas rrëzimit nga shkallët në studion e Top Channel

Egla tregon gjendjen shëndetësore pas rrëzimit nga shkallët në studion e Top Channel

Magazina
Kalo në kategori