LAJMI I FUNDIT:

Njëzet aktorët më të pasur të kohëve moderne (Foto)

Njëzet aktorët më të pasur të kohëve moderne (Foto)

Kinemaja konsiderohet të jetë një nga llojet kryesore të artit, dhe është gjithashtu një biznes shumë fitimprurës.

Disa filma na befasojnë jo vetëm me komplotin apo xhirimin, por edhe me numrin e zeros në kolonat e tyre “buxheti” dhe “bruto”.


Rastet kur aktorët e filmave të famshëm takohen përsëri pas shumë vitesh (Foto)
Lexo po ashtu Rastet kur aktorët e filmave të famshëm takohen përsëri pas shumë vitesh (Foto)

Sigurisht, ne pranojmë që çdo person duhet të paguhet për punën e tyre të vështirë, por disa aktorë bëjnë shumë më tepër para se të tjerët. Dhe shumë prej tyre fitojnë para jashtë botës së kinemasë.

Bright Side ju fton të shikoni listën e aktorëve më të pasur të ditëve të sotme. Natyrisht, të gjitha shifrat janë të përafërta. Vetëm njerëzit në listë i njohin figurat reale, transmeton Telegrafi.

20. Robert Downey Jr.- 250 milionë dollarë

Filmat më të suksesshëm financiarisht: Gothika, Kiss Kiss Bang Bang, Sherlock Holmes, ekskluziviteti Marvel (Iron Man, The Avengers).

Duket se Robert Downey Jr luan rolin e filantropit të miliarderit të madh, e cila është arsyeja pse ai është gjithmonë në listat e ‘Forbes’ si një nga aktorët më të paguar.

19. Mia Wasikowska – 275 milionë dollarë

Shumica e filmave të suksesshëm financiar: Alice in Wonderland, Alice Through Glass, Crimson Peak, Maps for Stars.

“Alice in Wonderland” shiti një miliard dollarë në mbarë botën, gjë që ndikoi drejtpërdrejt në gjendjen financiare të aktores. Mia është e shkolluar financiarisht dhe e rrit pasurinë e saj duke investuar në aksione.

18. Binjakët Olsen – 300 milionë dollarë

Filmat më të suksesshëm financiar: Passaport to Paris, Take two, New York Minute.

Detyra nuk ka qenë veçanërisht fitimprurëse për motrat për një kohë. Megjithatë, ata kanë zhvilluar me sukses zinxhirin e tyre të kozmetikës, të cilat ata prodhojnë dhe shesin. Nga ana tjetër, motrat Olsen janë gjithashtu yje të kinemasë.

17. Will Smith – 300 milionë dollarë

Filmat më të suksesshëm financiarisht: Bad Boys, Men in Black, Wild Wild West, I Am Legend.

Will Smith demonstron aftësi shumëdimensionale të aktrimit … dhe fitime të larta. Ai ka tashmë kishte 10 filma të njëpasnjëshëm që fitonte më shumë se 100 milionë dollarë në SHBA. Kohët e fundit ka filluar të punojë me ‘Netflix’, dhe ky bashkëpunim ndoshta do ta rrisë ndjeshëm pasurinë e tij.

16. Arnold Schwarzenegger – 300 milionë dollarë

Shumica e filmave financiarisht të suksesshëm: Conan the Barbarian, Terminator, The Expendables.

A duhet me të vërtetë të shpjegojmë se kush është ky njeri?

Schwarzenegger nuk është vetëm një kombinim ideal i forcës, karizmës dhe sharmit, por edhe një politikan i famshëm dhe biznesmen. Mund të ketë qenë pushimi i karrierës që nuk e lejonte atë të bënte edhe më shumë para, por ai duket se po bën mirë.

15. Jessica Alba – 340 milionë dollarë

Filmat më të suksesshëm financiarisht: Sin City, Fantastic Four, Mechanic: Mechanic.

Jessica Alba ka shumë më tepër në jetën e saj sesa në karrierën e saj të filmave. Ajo është bashkë-themeluese e një kompanie shumë të suksesshme që prodhon produkte jo toksike. Pjesa e saj vlerësohet të jetë rreth 200 -250 milion dollarë.

14. Jackie Chan – 350 milionë dollarë

Shumica e filmave të suksesshëm financiar (si aktor dhe/ose regjisor): Rumble in the Bronx, Rush Hour, Kung Fu Panda (ai ka më shumë se 100 filma në total).

Grui arteve marciale dhe pronari i një “Oscar” nderi ka siguruar gjithnjë fitime shumë të mira për pothuajse të gjitha filmat e tij. Në vitin 2017, ai kaloi një shumë të madhe parash në një jaht të shtrenjtë, të prodhuar posaçërisht për të nga mjeshtrat kinezë. Sipas Chan, kjo nuk ishte vetëm një trill, por një “inspirim” për filmin e tij të ardhshëm.

13. Adam Sandler – 350 milionë dollarë

Shumica e filmave të suksesshëm financiarisht (si aktor dhe/ose regjisor): Happy Gilmore, Billy Madison, Click, Just Go With It, Grown Ups.

Ky njeri, i cili pëlqen të tregojë veshjen e pantallonave në tapetin e kuq, është një nga aktorët më të pasur në Hollywood. Edhe me vlerësimet e ulëta të veprave të tij të fundit, Sandler është duke bërë shumë mirë, dhe është e gjitha për një marrëveshje të madhe që bëri me ‘Netflix’.

12. Keanu Reeves – 350 milionë dollarë

Shumica e filmave të suksesshëm financiarisht: Point Break, Johnny Mnemonic, The Matrix, Constantine, The Lake House, John Wick.

Biografia e pasur e Reeves përfshin dhjetëra role vërtetë të paharrueshme. Sekreti i pasurisë së tij është i thjeshtë: Reeves ka të ardhura shumë të qëndrueshme dhe jeton një jetë të thjeshtë. Një pjesë e madhe e parave që bën aktori është dhuruar për bamirësi.

11. Clint Eastwood – 370 milionë dollarë

Shumica e filmave të suksesshëm financiarisht (si aktor dhe/ose regjisor): Dirty Harry, The Good, the Bad and the Ugly, A Fistful of Dollars, Million Dollar Baby, Gran Torino, Sully.

Ai është idhulli i gjysheve tona, nënave tona dhe madje edhe neve. Ka qenë pothuajse gjysmë shekulli ky kauboj i shkëlqyer që ka marrë pjesë në filmat perëndimorë, filmat aksion dhe dramat. Ai po ashtu xhiron filma. Ai nuk është gjithmonë i suksesshëm financiarisht, por ka fituar katër çmime “Oscar”.

10. Sylvester Stallone – 400 milionë dollarë

Shumica e filmave financiarisht të suksesshëm (si aktor dhe/ose regjisor): Rocky, Rambo, The Expendables, Guardians of the Galaxy, Judge Dredd.

Ai është boksieri më i mirë në botë, sipas fansave të filmit dhe konkurrenti i të gjitha kohërave të Arnold Schwarzenegger. Stallone bëri pasuri të tij si aktor dhe regjisor. Por edhe këtu nuk mund ta shmangim krahasimin e tij me Schwarzeneggerin: gjëja më e vlefshme që Stallone ka janë vajzat e tij të mrekullueshme.

9. Bill Cosby – 400 milionë dollarë

Shumica e filmave financiarisht të suksesshëm: I Spy, The Cosby Show, Jack, Cosby.

Në vitet ’60, Cosby u bë aktori i parë i zi për të luajtur një rol në një seri drame. Roli në “I Spy” është ndoshta arritja e tij më e madhe. Ai krijoi perandorinë e tij prodhuese, që bëri shfaqje televizive dhe fitoi miliona dollarë. Cosby u akuzua kohët e fundit për ngacmime seksuale nga shumë gra, të cilat, natyrisht, preku reputacionin e tij dhe gjendjen e tij financiare.

8. Jack Nicholson – 400 milionë dollarë

Shumica e filmave të suksesshëm financiar: One Flew Over the Cuckoo’s Nest, The Shining, Batman, As Good as It Gets, The Bucket List.

Edhe me karizmin e tij të jashtëzakonshëm dhe tri çmime “Oscar”, Nicholson nuk është personi më i pasur. Ndoshta është sepse ai nuk ka qenë në shumë filma kohët e fundit. Ndoshta është sepse ai gjithmonë ka qenë një tifoz i blerjes së copave të artit. Një mënyrë ose një tjetër, shumë pak njerëz e dinë se si ai jeton këto ditë, pasi aktori nuk shfaqet në filma apo në party.

7. Tyler Perry – 400 milionë dollarë

Shumica e filmave të suksesshëm financiar (si aktor dhe/ose regjisor): Diary of a Mad Black Woman, Daddy’s Little Girls, Why Did I Get Married?, For Colored Girls.

Tyler Perry shkruan skenaret, drejton filmat dhe shpesh luan rolet kryesore. Tipar i tij dallues është se ai bën filma me buxhet të ulët që pothuajse gjithmonë fitojnë para të mëdha. Kështu i fitoi miliona dollarë dhe ndërtoi perandorinë e tij të medias.

6. Mel Gibson – 400 milionë dollarë

Shumica e filmave financiarisht të suksesshëm (si aktor dhe/ose regjisor): Mad Max, Lethal Weapon, Maverick, Braveheart, What Women Want, Hacksaw Ridge.

Një nga filmat e tij të parë, ‘Mad Max’, ishte super sukses (100 milionë dollarë në zyrën e biletave me një buxhet prej 350,000 dollarë). Që atëherë, karriera e Gibson dhe fitimet e tij u rritën. Aktori pëlqen të shpenzojë para dhe zotëron një ishull të tërë në Oqeanin Paqësor, që ai bleu për 15 milionë dollarë.

5. Johnny Depp – 440 milionë dollarë

Filmat më të suksesshëm financiarisht: Donnie Brasco, Pirates of the Caribbean, The Tourist, Charlie and the Chocolate Factory, Alice in Wonderland.

Depp filloi karrierën e tij në “A Nightmare on Elm Street” në vitin 1984. Pas 25 vjetësh, fitimet e Depp për rolet e tij si ‘The Hatter’ dhe ‘Jack Sparrow’ janë mbi 100 milionë dollarë. Në total, filmat me Johnny Depp kanë fituar më shumë se tetë miliard dollarë në mbarë botën.

4. Tom Hanks – 470 milionë dollarë

Filmat më të suksesshëm financiarisht (si aktor dhe/ose producent): Philadelphia, Forrest Gump, Saving Private Ryan, The Da Vinci Code, Bridge of Spies, Sully.

Në fund të viteve ’90, Tom Hanks mori vetëm pesë/gjashtë vjet për të luajtur jo vetëm role të mira, por edhe disa kult. Ai fitoi dy çmime “Oscar” të njëpasnjëshëm. Dhe kështu filloi të prodhonte projektet e tij.

3. Tom Cruise – 480 milionë dollarë

Filmat më të suksesshëm financiarisht (si aktor dhe/ose producent): Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles, Jerry Maguire, Mission: Impossible, Vanilla Sky, The Last Samurai, Valkyrie.

“Gjithmonë i ri” Tom Cruise shpesh është qendra e vëmendjes së medias kur bëhet fjalë për pagesat e parave dhe aktorëve. Besohet se ai fiton para jo vetëm për vete, por edhe për Kishën e Scientologyt. Megjithatë, armiqtë shpesh harrojnë se nganjëherë Cruise duhej të punonte për shumë pak para.

2. Shah Rukh Khan – 550 milionë dollarë

Shumica e filmave të suksesshëm financiarisht (si aktor dhe/ose producent): The Big-Hearted Will Take Away the Bride, The Heart Is Crazy, Chennai Express, Trust me, I Am Here, Veer-Zaara.

Shah Rukh Khan quhet “Mbreti i Bollywoodit” për një arsye. Ai filloi karrierën e tij të filmave në fillim të viteve ’90 dhe ka qenë në më shumë se 50 filma. Megjithatë, filmat nuk janë burimi i vetëm i të ardhurave të aktorit: ai merr pjesë në shumë reklama dhe ka punuar me ‘Pepsin’ dhe ‘Nokian’. Khan zotëron kompaninë e tij prodhuese dhe një ekip të suksesshëm të kricketit në Ligën Premier të Indisë.

1. Jerry Seinfeld – 860 milionë dollarë

Shumica e filmave me sukses financiar: Seinfeld, Curb Your Enthusiasm, Louie, 30 Rock.

Seinfeld filloi karrierën e tij si një komedian ‘stand-up’ në klubet të New Yorkut në vitet ’70. Në vitin 1989, ai krijoi shfaqjen “Seinfeld”. Shfaqja u zhvillua për nëntë sezone, dhe më shumë se 75 milionë njerëz e shikojnë finalen e saj. Gjatë sezonit të kaluar, aktori mori një milion dollarë për çdo episod. Projektet e tjera të “Seinfeld” janë gjithashtu fitimprurëse – ai prodhon shumë filma dhe performon në skenë. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
Rike Roçi largohet përfundimisht nga shtëpia e Big Brother VIP Albania 3

Rike Roçi largohet përfundimisht nga shtëpia e Big Brother VIP Albania 3

Magazina
Legjenda e Bilbaos i bën dhuratë ish-futbollistit Lumbardh Salihu, në Mallorca të Spanjës

Legjenda e Bilbaos i bën dhuratë ish-futbollistit Lumbardh Salihu, në Mallorca të Spanjës

Magazina

"Më shumë nuk ka vend" - Xhensila Myrtezaj dërgon mesazh për Bes Kallakun në fotografinë me dy fëmijët e saj

Magazina
Emily Ratajkowski shfaq dekoltenë e saj dhe mesin e tonifikuar, në të brendshme të zeza

Emily Ratajkowski shfaq dekoltenë e saj dhe mesin e tonifikuar, në të brendshme të zeza

Magazina
Kim Kardashian vazhdon të sjellë imazhe të mrekullueshme, nga plazhi në Turks dhe Caicos

Kim Kardashian vazhdon të sjellë imazhe të mrekullueshme, nga plazhi në Turks dhe Caicos

Magazina
“Nuk mbaj mend të ketë qenë ndonjë kërcimtar i rreshtit të parë”, Iliri Shaqiri nuk kursehet për Albi Nakon

“Nuk mbaj mend të ketë qenë ndonjë kërcimtar i rreshtit të parë”, Iliri Shaqiri nuk kursehet për Albi Nakon

Magazina
Kalo në kategori