Liga e Kampionëve do ta bëjë rikthimin e futbollit magjik në ekranet televizive në të gjithë botën të premten në mbrëmje.

Gara më prestigjioze e klubeve në Evropë dhe në botë, na ka munguar shumë pas pezullimit, pasi ka asnjë turne ashtu sikurse Liga e Kampionëve.

Lojtarët më të mirë të planetit rreshtohen kundër njëri-tjetrit nga viti në vit dhe një tifoz futbolli nuk mund të kërkojnë më shumë se kaq.

Rikthimi i Ligës së Kampionëve: Të gjitha gjërat që duhet t'i dini Rikthimi i Ligës së Kampionëve: Të gjitha gjërat që duhet t'i dini

Duke pasur parasysh nivelet e cilësisë që shihen në çdo raund të garës, shënimi dhe krijimi i golave ​​në një bazë të qëndrueshme në Ligën e Kampionëve janë aftësi që kryhen vetëm nga elita e lojtarëve.

Si e tillë, lista e 25 lojtarëve me më shumë gola dhe asistime të kombinuara që nga fillimi i turneut në sezonin 1992/93 është përpiluar tashmë.

Analizat që tregojnë se kush është favoritë për të fituar Ligën e Kampionëve për edicionin 2019/20 Analizat që tregojnë se kush është favoritë për të fituar Ligën e Kampionëve për edicionin 2019/20

Statistikat nga raundet kualifikuese janë përdorur edhe në ‘top 25’ e krijuar nga GivemeSport, me të dhëna zyrtare nga faqja zyrtare e UEFA-s dhe Transfermarkt.

Më poshtë keni listën nga vendi i 25-të deri tek vendi i parë, i cili mbahet nga Cristiano Ronaldo.

25.Frank Lampard | 45 gola të përfshira

Gola: 23

Asistime: 22

24.Angel Di Maria | 48 gola të përfshira

Gola: 20

Asistime: 28

23.Cesc Fabregas | 50 gola të përfshira

Gola: 24

Asistime: 26

22.Arjen Robben | 51 gola të përfshira

Gola: 32

Asistime: 19

21.Fernando Morientes | 52 gola të përfshira

Gola: 39

Asistime: 13

=20.Samuel Eto’o | 53 gola të përfshira

Gola: 33

Asistime: 20

=20.Kaka | 53 gola të përfshira

Gola: 30

Asistime: 23

18.Luis Suarez | 54 gola të përfshira

Gola: 28

Asistime: 26

17.Wayne Rooney | 55 gola të përfshira

Gola: 34

Asistime: 21

=16.Didier Drogba | 56 gola të përfshira

Gola: 44

Asistime: 12

=16.Sergio Aguero | 56 gola të përfshira

Gola: 45

Asistime: 11

14.Filippo Inzaghi | 58 gola të përfshira

Gola: 50

Asistime: 8

13.Neymar | 59 gola të përfshira

Gola: 35

Asistime: 24

12.Ryan Giggs | 61 gola të përfshira

Gola: 30

Asistime: 31

=10.Alessandro Del Piero | 64 gola të përfshira

Gola: 44

Asistime: 20

=10.Thomas Muller | 64 gola të përfshira

Gola: 44

Asistime: 20

9.Thierry Henry | 67 gola të përfshira

Gola: 51

Asistime: 16

8.Andriy Shevchenko | 72 gola të përfshira

Gola: 59

Asistime: 13

7.Zlatan Ibrahimovic | 75 gola të përfshira

Gola: 49

Asistime: 26

6.Robert Lewandowski | 79 gola të përfshira

Gola: 64

Asistime: 15

5.Ruud van Nistelrooy | 86 gola të përfshira

Gola: 60

Asistime: 16

4.Raul Gonzalez | 87 gola të përfshira 

Gola: 71

Asistime: 16

3.Karim Benzema | 91 gola të përfshira

Gola: 64

Asistime: 27

2.Lionel Messi | 149 gola të përfshira

Gola: 114

Asistime: 35

1.Cristiano Ronaldo | 169 gola të përfshira

Gola: 129

Asistime: 40

/Telegrafi/