LAJMI I FUNDIT:

Nga Guardiola te Koeman dhe Valverde – Këta janë 20 studentët e legjendës Johan Cruyff

Nga Guardiola te Koeman dhe Valverde – Këta janë 20 studentët e legjendës Johan Cruyff

Trashëgimia e legjendës holandeze, Johan Cruyff, në futboll nuk mund të nënvlerësohet.

Reklama

Ish-lojtari dhe trajneri i Ajaxit dhe Barcelonës pati një ndikim të madh në karrierën e disa prej trajnerëve më të mirë në këtë sport aktualisht.

Shefi i ri i Barcelonës, Ronald Komena, është vetëm njëri nga një numër i nxënësve të Cruyff që kanë mbajtur pozicione në nivelin e elitës.

Gazeta spanjolle Marca ka publikuar një listë me 20 emra të cilët i ka llogaritur si student të Cruyff dhe tani janë trajnerë.

Ronald Koeman

Rrugët e Cruyff dhe Koeman kaluan për herë të parë në Ajax në vitin 1985 para se dyshja të ribashkoheshin në Barcelona në vitin 1989.

Të dy holandezët arritën gjëra të mëdha së bashku në Camp Nou para se Koeman të largohej për t’u bashkuar me Feyenoordin në vitin 1995.

Pep Guardiola

Ndoshta rasti më i qartë i ndikimit të Cruyff në ish-lojtarët e tij është karriera e Guardiolas si trajner.

Trajneri aktual i Manchester Cityt ka luajtur nën urdhrat e Cruyff për gjashtë vjet në Barcelonë dhe tani aplikon futbollin e tij si trajner.

Frank Rijkaard

Para se të bëhej trajneri kryesor i Barcelonës, Rijkaard mësoi zejen e tij duke luajtur nën urdhrat e Cruyff në Ajax midis viteve 1985 dhe 1987.

Marco van Basten

Ashtu si Rijkaard, Van Basten punoi nën urdhrat e Cruyff në Ajax në vitet 1980 dhe do të vazhdonte më gjurmët e tij në klubin e Amsterdamit.

Ernesto Valverde

Valverde arriti në Camp Nou si pjesë e revolucionit të Cruyff në vitin 1988 dhe do të qëndronte për dy vjet para se të largohej drejt Athletic Bilbaos.

Anësori bask do të vazhdonte të trajtojë Bilbaon dhe Barcelonën më vonë.

Eusebio Sacristan

Nga 1988 deri në 1995, Eusebio formoi një pjesë të ‘ekipit të ëndrrave’ të Cruyff në Barcelona dhe do të shkonte për të trajnuar ekipin B në klubin katalanas, si dhe do të punonte nën Rijkaard në ekipin e parë.

Jose Mari Bakero

Një lojtar i fortë për Cruyff gjatë kohës së tij në krye të Blaugranave, mesfushori Bakero do të vazhdonte të bënte trajnerin e Real Sociedad midis klubeve të tjera.

Sergi Barjuan

Ish-mbrojtësi i majtë ishte te Barcelona gjatë tre viteve të fundit të Cruyff në krye dhe ka krijuar një karrierë në trajner në Almeria dhe Real Mallorca midis ekipeve të tjera.

Michael Laudrup

Danezi ishte një lojtar kryesor për Cruyff midis viteve 1989 dhe 1994 në Barcelona dhe ka qenë trajner i Getafes dhe Mallorcas në Spanjë.

Albert ‘Chapi’ Ferrer

Ferrer ishte gjithnjë i pranishëm për pjesën më të madhe të kohës së Cruyff në Barcelonë dhe ka vazhduar duke bërë trajnerin e Cordobas dhe Mallorcas.

Onesimo Sanchez

Cruyff nuk i lejoi Onesimos shumë kohë loje në Barcelonë, por sigurisht që ai la shenjë tek ai, i cili më vonë u bë trajner i klubeve si Huesca dhe Murcia.

Jordi Cruyff

Jordi punoi nën babanë e tij në Barcelonë dhe pas një karriere si lojtar te Manchester United dhe Espanyol, ai ka qenë trajner i Maccabi Tel Aviv, ekipit kombëtar i Ekuadorit dhe klubit Shenzhen.

Hristo Stoichkov

Sulmuesi i frikshëm i Cruyff për shumë vite në Camp Nou, Stoichkov ka vazhduar të trajtojë Bullgarinë dhe CSKA-n e Moskës.

Oscar Garcia Junyent

Celta Vigo janë klubi i fundit që punësuan Garcian si trajner kryesor dhe përfitoi nga ndikimi që Cruyff pati mbi të gjatë dy sezoneve të tyre në Barcelona së bashku.

Abelardo

Ish-trajneri i Alaves dhe Espanyolit ishte një shtyllë kryesore në qendër të mbrojtjes së Cruyff gjatë dy viteve të fundit në krye të Barcelonës.

Jan Wouters

Ish-mesfushori ka punuar nën urdhrat e Cruyff në Ajax dhe do të vazhdonte duke trajnuar gjigandët holandezë, si dhe rivalët e PSV-së.

Danny Blind

Midis viteve 1986 dhe 1988, Blind mësoi nga Cruyff në Ajax para se të fillonte karrierën e tij si trajner në klubin e Amsterdamit në vitin 2005. Ai ishte në krye të Holandës midis viteve 2015 dhe 2017.

Julen Lopetegui

Portieri i Barcelonës së Cruyff nga 1994 në 1996, Lopetegui ka mbajtur disa pozicione prestigjioze gjatë karrierës së tij si trajner.

Pas punëve si trajner i Spanjës dhe Real Madridit, spanjolli tani është në krye të Sevillas.

Cristobal Parralo

Ish-mbrojtësi i djathtë kishte një sezon me Cruyff te Barcelona në fillim të viteve 1990 ,por kjo ishte e mjaftueshme për ta frymëzuar atë të merrte rolin e trajnerit, duke u emëruar në klube si Deportivo dhe Racing Santander.

Albert Celades

Pasi kaloi nëpër akademinë e Barcelonës, Celades u gjend në shërbimin e Cruyff në ekipin e parë në vitin e fundit të holandezit në krye.

Spanjolli ishte së fundmi në krye të klubit Valencia, por u shkarkua në fund të sezonit të kaluar.

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Liga Premier pranon gabimin trashanik në dëm të Liverpoolit kur iu anulua goli i rregullt

Premier League
Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Gjashtë ish-lojtarët e Bayern Munichut që nuk do të besoni se ende luajnë në vitin 2023

Bundesliga
Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Çmenduri në Francë, portieri pret penalltinë në minutën e fundit dhe shënon në shtesë golin e barazimit

Ligat tjera
Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Zbulohet klubi që i bëri Mourinhos “ofertën më të çmendur në historinë e futbollit” – ai e refuzoi për të qëndruar te Roma

Ligat tjera
Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Jurgen Klopp: Nuk kam parë kurrë një ndeshje si kjo, vendime të çmendura

Premier League
“Është shumë e thjeshtë”, Erik Ten Hag shpjegon arsyet që çuan deri tek humbja ndaj Crystal Palace

“Është shumë e thjeshtë”, Erik Ten Hag shpjegon arsyet që çuan deri tek humbja ndaj Crystal Palace

Premier League
Kalo në kategori