Barcelona po përballet me një perspektivë shumë reale për të humbur Lionel Messin këtë verë, pasi ylli argjentinas befasoi të gjithë gjatë të martës kur dërgoi një faks në klub duke kërkuar largimin nga Camp Nou.

Avokatët në Camp Nou janë duke punuar shumë pasi ylli i klubit dërgoi një faks të martën në mbrëmje duke konfirmuar se ai synon të largohet nga Barcelona pas 16 viteve të lavdishme.

Messi dhe ekipi i tij duket i sigurt se ata do të jenë në gjendje të përfundojnë marrëveshjen e tyre me Barcelonën brenda pak ditësh, ndërsa klubi beson se bashkëpunimi i tyre do të zgjasë të paktën deri në vitin 2021.

Edhe lojtarët e Realit u ‘tronditën’ nga lajmet e largimit të Messit nga Barcelona, 'pushtuan' grupin e WhatsApp pasi dëgjuan lajmet Edhe lojtarët e Realit u ‘tronditën’ nga lajmet e largimit të Messit nga Barcelona, 'pushtuan' grupin e WhatsApp pasi dëgjuan lajmet

Ballafaqimi me largimin e Messit

Sido që të jetë, situata duket mjaft e qartë dhe nëse do të zhvillohet këtë vit apo tjetrin, koha e Messit te Barcelona duket e numëruar dhe kjo do të jetë kambanë e alarmit në sallën e bordit të Barcës.

Dhe, megjithëse ata mund të shpëtojnë ujin nga anija që po fundoset duke mbrojtur kontratën e Messit, përfundimisht do të vijë koha kur ata do të përballen me mundësinë e zëvendësimit të superyllit argjentinas.

Mund të jetë e mundshme që asnjë futbollist në planet nuk ka mundësi të zëvendësoj nivelin e golashënuesit më të mirë të Barcelonës, por klubi synon ta afrojë dikë që i ofrohet sa më shumë atij niveli marramendës.

Kush mund të zëvendësojë Messin?

Deri më tani, mosbesimi rreth faksit të Messit do të thotë që jo shumë emra janë pretenduar, por faqja GivemeSport ka vendosur të hartojmë disa nga opsionet që mendojnë se Barcelona duhet të hulumtojë.

Duke filluar nga i shtrenjti tek i liri, dhe tek i vështiri, kjo faqe ka emëruar nëntë opsione të mundshme për Barcelonën.

Më poshtë i keni emrat e nëntë lojtarëve që mund ta zëvendësojnë Messin në Camp Nou:

1.Paulo Dybala

Zëvendësimi i një magjistari argjentinas me një tjetër ka kuptim në letër dhe Dybala ishte në formë të shkëlqyeshme për Juventusin në fundin e sezonit të kaluar, por anija me siguri ka lundruar për në Barcelona.

Të qenit i lidhur kaq fuqishëm me një transferim te Tottenhami sugjeron që Dybala pothuajse u largua nga Juventus verën e kaluar, megjithëse dyshohet se ata do të jenë aq të gatshëm këtë herë pas një sezoni të fortë 2019/20.

2.Lautaro Martinez

Duket sikur Barcelona dhe Interi kanë ende një rrugë të gjatë për të përfunduar një marrëveshje, por kjo lëvizje është kërkuar shumë për të mos pasur një bazë të përbashkët mes klubeve.

Për sa kohë që katalunasit nuk presin të marrin një sulmues prej 30 golash në sezon, ekziston një arsye e mirë të mendoni se Martinez do të ishte një nga investimet më të mira afatgjata në treg.

3.Riyad Mahrez

Me sa duket një nga lojtarët më të nënçmuar të Ligës Premier, Mahrez, shijoi një sezon të dytë fantastik në City, ndërsa gjithashtu nuk ishte mjaft i rëndësishëm për ta bërë atë ‘të paprekshëm’ në Etihad.

Prandaj, thuhet që Barcelona nuk do të ketë shumë telashe për ta nënshkruar atë, por a do të cilësohet ardhja e tij si një zëvendësim i Messit? Absolutisht jo.

4.Sadio Mane

Duke marrë parasysh që Liverpool është kampion i botës dhe Ligës Premier, si dhe të kesh fituar Ligën e Kampionëve në vitin 2019, nuk ka shumë stimuj për të lënë Anfield tani.

Mane është përmendur kohëve të fundit si emër në listën e Barcelonës dhe ai do të ishte një lojtar i jashtëzakonshëm për të pasuar Messin, por thjesht nuk mund ta shihet ndërprerja e lidhjes së tij me Jurgen Klopp dhe Liverpool.

5.Mohamed Salah

Të pabazuar ose jo, gjithmonë duket se ka më shumë spekulime në lidhje me Salah që të largohet nga Liverpooli sesa Mane dhe nuk ka asnjë mohim që egjiptiani është një nga më të mirët e këtij sporti.

Megjithatë, si një lojtar tjetër poshtë listës, Salah do të ketë më shumë të ngjarë të nënshkruajë një kontratë me Real Madridin sesa me rivalët e tyre spanjoll.

6.Neymar

Për sa i përket cilësisë dhe përshtatshmërisë, nuk është e sigurt se dikush shënon më shumë se Neymari dhe Barcelona thuhet se bëri të gjitha për të kthyer atë verën e kaluar.

Sidoqoftë, koha nuk do të kishte kuptim absolut për PSG-në dhe a do të donin drejtuesit e Camp Nou të lëviznin nga epoka e Messit duke u zvarritur për një nga ish-lojtarët e tyre? Hmmm.

7.Kylian Mbappe

Nuk ka dëm të ëndërrosh shumë, por Barcelona do ta kishte kokë në re, nëse ata mendojnë se kishin mundësinë e nënshkrimit të Mbappe, i cili, me siguri do të zgjidhte Real Madridin para katalunasve.

8.Jadon Sancho

Si një nga shërbyesit më të qëndrueshëm të golave ​​dhe asistimeve në futbollin evropian me vetëm 20 vjet, është e habitshme që Sancho nuk ka qenë i lidhur me Barcelonën më shumë këtë verë.

Është një veprim që do të kishte aq shumë kuptim për Blaugranët, megjithëse heshtja në media ka shumë të bëjë me faktin që Manchester Unitedi ndoshta do ta firmosë atë para se të mbarojë viti.

9.Ansu Fati

Do të ishte Barcelona klasike që ata të drejtoheshin te të rinjtë e tyre dhe mbase do të ishte klubi që do mësonte nga mos-tundimi për të kaluar shumë në tregun e transferimeve.

Fati akoma ka një rrugë e gjatë dhe të largët nga të qenurit produkti përfundimtar dhe mund të kalojnë pesë vjet derisa ta shohim atë duke prodhuar statistika të denja të golave dhe asistimeve për të qenë një zëvendësim i Messit.

/Telegrafi/