“Goditje e ekzekutuar shpejt … Origi!” janë katër fjalët që janë futur në historinë Liverpoolit.

Natën e 7 majit 2019,  djemtë e Jurgen Kloppit arritën të pamundurën në dukje kur përmbysën një deficit prej tre golash për të mundur Barcelonën.

Një goditje nga Divock Origi dhe Gini Wijnaldum i dhanë Liverpoolit  një vend në  finalen e Ligës së Kampionëve  teksa Anfield shpertheu nga emocioni.

Kredia e imazhit: Alamy

Dy vjet pas asaj ndeshje dhe tifozët ende kujtojnë atë gol triumfues të minutës së 78-të edhe sot e kësaj dite. Në fakt, përfundimi dramatik i Origit kundër gjigantëve katalanas është votuar si goli më i madh në historinë e Liverpoolit.

Si pjesë e festimeve të 130 vjetorit të klubit, ata në prapaskenë në Liverpool zgjodhën gjithsej 130 goditje të jashtëzakonshme për të konkurruar kundër njëri-tjetrit.

Regjistrimet e 130 golave u renditën më pas nga një panel bazuar në cilësinë, rëndësinë, statusin ikonik dhe trashëgiminë e qëndrueshme të golit.

Kredia e imazhit: Alamy

Dhe përfundimisht, fansat duhej të votonin për 10-shen e tyre më të mirë. Pra, kush tjetër renditej ndër më të mirët?

Nuk ishte befasuese, ish-kapiteni i Liverpoolit, Steven Gerrard, zuri vendin e dytë dhe të tretë me dy goditje ikonike.

Goli që doli i dyti ishte ai kundër West Hamit në finalen e FA Cup të vitit 2006, dhe goli i tij me kokë kundër Milanit në Stamboll doli i treti – goditja me kokë që shkaktoi rikthimet më dramatike evropiane.

Gjatë videos së detajuar 28-minutëshe në kanalin YouTube The Coaches’ Voice, Lijnders flet për kundërzbritjen e Liverpoolit, lojën kundër Lionel Messit dhe ndryshimin midis presingut dhe kundërsulmet. /Telegrafi/