LAJMI I FUNDIT:

Në ditëlindjen e tij, Roberto Carlos kujton: Capello më shpëtoi, pasi Roy Hodgson më shkatërroi te Interi

Në ditëlindjen e tij, Roberto Carlos kujton: Capello më shpëtoi, pasi Roy Hodgson më shkatërroi te Interi
Fabio Capello dhe Roberto Carlos (Foto: Denis Doyle/Getty Images/Guliver)

Roberto Carlos është padyshim një prej lojtarëve më të mirë të krahut të majtë në histori të futbollit. Por, në ngritjen e karrierës së tij, legjenda braziliane e konsideron më meritor strategun italian, Fabio Capello.

Reklama

46-vjeçari ishte pjesë e Interit në sezonin 1995/1996, kur Roy Hodgson e kishte angazhuar si mesfushor, ndërkohë që ai ishte mbrojtës i majtë, pozitë në të cilën u bë më i miri te Real Madridi.

Ai u transferua te Los Blancos në fund të atij sezoni, kur drejtimin e madrilenëve e kishte marrë Capello.

“Roy Hodgson më shkatërroi te Interi, ai më detyroi të luaja në mesfushë. Nuk do të më jepej shansi të luaja për ekipin kombëtar, ndërsa po afronte Copa America në vitin 1997”.

“Nuk kishim raporte të mira, por unë nuk dija shumë për futbollin evropian”, ka treguar Carlos për Marca.

“Bisedova me Morattin dhe i kërkova të më lejonte të largohesha. Shkova te Madridi për Capellon, ai është trajneri më i rëndësishëm që kam pasur”, ka shtuar braziliani.

Te Reali, Carlos qëndroi deri në vitin 2007, duke fituar katër tituj të La Ligas, tre tituj të Ligës së Kampionëve, dy Kupa Interkontinentale, tri Superkupa të Spanjës dhe një Superkupë të UEFA-s.

Gjatë kësaj periudhe e fitoi dy herë Copa America, një Kupë të Konfederatave dhe një herë Kampionatin Botëror me Brazilin. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Skena të jashtëzakonshme nga Arabia Saudite: 65 mijë tifozë e mirëpritën Benzeman në prezantim

Skena të jashtëzakonshme nga Arabia Saudite: 65 mijë tifozë e mirëpritën Benzeman në prezantim

Ligat tjera
Finalja e Ligës së Kampionëve: Vendi, koha, të rejat, formacionet e mundshme, yjet që duhen ndjekur

Finalja e Ligës së Kampionëve: Vendi, koha, të rejat, formacionet e mundshme, yjet që duhen ndjekur

Liga e Kampionëve
Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ai vuajti dhe u refuzua për shkak të pamjes së tij - tani është hero pasi i solli West Hamit trofeun pas 43 vitesh

Ligat tjera
Aguero: Interi ka një nga sulmet më të mira në Evropë

Aguero: Interi ka një nga sulmet më të mira në Evropë

Liga e Kampionëve
Zidane ka refuzuar PSG-në, në listë tre trajnerë të tjerë

Zidane ka refuzuar PSG-në, në listë tre trajnerë të tjerë

Ligue 1
Xavi flet për mos transferimin e Messit dhe ardhjen e mundshme të Neymarit

Xavi flet për mos transferimin e Messit dhe ardhjen e mundshme të Neymarit

La Liga
Kalo në kategori