LAJMI I FUNDIT:

Ndërron jetë aktori i “Harry Potter”, Robbie Coltrane

Ndërron jetë aktori i “Harry Potter”, Robbie Coltrane

Aktori Robbie Coltrane, i cili luajti personazhin e Hagrid në filmat e “Harry Potter”, ka vdekur në moshën 72-vjeçare.

Reklama

Ai gjithashtu u shfaq në dramën detektive të ITV “Cracker” dhe filmat e James Bond “Goldeneye” dhe “The World Is Not Enough”.

Në një deklaratë, agjentja e tij Belinda Wright konfirmoi se aktori vdiq në spital pranë Falkirk në Skoci.

Foto: Getty Images

Ajo e përshkroi Coltrane si një “talent unik”, duke shtuar se roli i tij si Hagrid “u solli gëzim fëmijëve dhe të rriturve njësoj në të gjithë botën”.

“Për mua personalisht do ta kujtoj atë si një klient besnik. Përveçse ishte një aktor i mrekullueshëm, ai ishte inteligjent mjeko-ligjor, shumë i zgjuar dhe pas 40 vitesh krenari që quhesha agjenti i tij, do të më mungojë”, tha ajo.

Warner Bros/

Karriera e aktorit filloi në vitin 1979 në serialin televiziv “Play for Today”, por ai u bë i njohur në ‘A Kick Up the Eighties”, një serial komedi televiziv i BBC-së, ku luajtën gjithashtu Tracey Ullman, Miriam Margoles dhe Rik Mayall.

Ai gjithashtu u shfaq në komedinë ITV 1983 “Alfresco”, me Stephen Fry, Emma Thompson, Siobhan Redmond dhe Hugh Laurie.

Foto: Warner Bros

Deri në vitin 1987 ai pati një rol kryesor në “Tutti Frutti”, që bënte fjalë për grupin skocez të rockut “The Majestics”, në të cilin luajti gjithashtu Emma Thompson dhe Richard Wilson.

Ai la pas vetes fëmijët e tij Spencer dhe Alice dhe nëna e tyre Rhona Gemmell dhe motrën e tij Annie Rae. /Telegrafi/