Mick Schumacher është kampioni më i ri i Evropës në kampionatin e Formula 3 dhe tashmë kanë filluar të bëhen krahasimet me babanë e tij, Michael Schumacher – shtatëherë kampion bote në Formula 1.

Madje ka nga ata që e shohin Schumacher Jr. si pasuesin e legjendës së këtij sporti te skuadra e Ferrarit.

Mick Schumacher (Foto: Mark Thompson/Getty Images/Guliver)

Por, mesa duket 19-vjeçari nuk është aspak i ndikuar nga këto krahasime që i bëhen me babanë e tij dhe këtë ai e theksoi gjatë në një intervistë për televizionin gjerman RTL.

Lajmet për Mick Schumacher Lajmet për Mick Schumacher

Ky televizion realizoi një film dokumentar me titullin “Schumacher”, ku flitet edhe për djalin e Ralf Schumacher, David Schumacher, si edhe për Maximilian Gunther, të vetmin pilot në Formula 2 që do të garojë në Formula E.

Kimi Raikkonen dhe Mick Schumacher (Foto: Will Taylor-Medhurst/Getty Images/Guliver)

“Nuk ka asnjë problem me krahasimet që më bëjnë me babanë tim”, ka theksuar Mick, citon Top Channel.

“Ai është më i miri dhe për këtë arsye është edhe modeli im. Edhe kampionë të tjerë të botës krahasohen me babanë tim”, ka shtuar ai më tej.

Në vitin e ardhshëm pritet që Mick Schumacher të marrë pjesë në kampionatin e Formula 2 me skuadrën e Prema.