Gara e Këpucës së Artë Evropiane të sezonit të kaluar ishte mjaft e diskutueshme mes lojtarëve si Kylian Mbappe, Karim Benzema dhe Robert Lewandowski.

Reklama

Në fund të fundit, ishte polaku që do të dilte në krye, duke shënuar 35 gola gjatë një sezoni shumë produktiv në Bundesliga.

Mbappe dhe Benzema ishin jashtë ritmit në fund, me Mohamed Salah të Liverpoolit edhe më mbrapa.

Falsifikim i bilanceve, para të dyshimta, anulim kontrate - PSG duhet të shqetësohet tani për rinovimin e marrëveshjes me Mbappen Falsifikim i bilanceve, para të dyshimta, anulim kontrate - PSG duhet të shqetësohet tani për rinovimin e marrëveshjes me Mbappen

Por, vetëm për shkak se ata mund të mos kenë shënuar më shumë gola, kjo nuk do të thotë se treshja e lartpërmendur humbi domosdoshmërisht të kryesonte një metrikë tjetër evropiane.

Ndërsa, sigurisht, golat janë monedha e futbollit, ka një tjetër faktor vendimtar përcaktues që bie në sy të lojtarëve më të mirë sot – vetë paratë.

Reklama
Reklama

Pra, cili nga yjet më të mëdhenj të Evropës fitoi më shumë para për gola në ligë që shënoi sezonin e kaluar?

Paga e Robert Lewandowskit te Barcelona: Sa do të fitojë polaku në orë, ditë, javë, muaj dhe vit Paga e Robert Lewandowskit te Barcelona: Sa do të fitojë polaku në orë, ditë, javë, muaj dhe vit

Epo, falë hulumtimit të bërë nga SportPedia, mund të ketë përgjigje.

Duke i ndarë pagat e tyre me numrin e golave ​​të shënuar, SportPedia ishte në gjendje të dilte me një shifër të shumës mesatare që secili lojtar shënonte për gola që shënonte.

Martin Terrier: 47,048 euro për 21 gola

Moussa Dembele: 126,286 euro për 21 gola

Christopher Nkunku: 132,600 euro për 20 gola

Anthony Modeste: 156,000 euro për 20 gola

Patrik Schick: 177,677 euro për gol 24 gola

Reklama

Lautaro Martinez: 188,890 euro për 21 gola

Ciro Immobile: 234,963 euro për 27 gola

Wissam Ben Yedder: 266,240 euro për 25 gola

Reklama

Erling Haaland: 312,000 euro për 22 gola

Heung-Min Son: 434,087 euro për 23 gola

Heung-Min Son i Tottenhamit shijoi një sezon elektrik në Ligën Premier, duke arritur pak më pak se sa të siguronte Këpucën e Artë të ligës.

Robert Lewandowski: 488,800 euro për 35 gola

Lewandowski mund të ketë qenë në krye të listave të golashënuesve, por kjo në fund i dëmtoi shanset e tij në këtë përballje të veçantë.

Megjithatë, fitimi i afro 500 mijë euro për golat e shënuara ndoshta do ta zbusë disi goditjen.

Reklama

Mohamed Salah: 508,696 euro për 23 gola

Mbreti egjiptian i Liverpoolit ndau Këpucën e Artë të Ligës Premier me djalin e lartpërmendur pas një fillimi të vrullshëm të sezonit.

Pasi ka nënshkruar një marrëveshje të re në Anfield, ai mund të kryesojë lehtësisht këtë listë në fund të sezonit të ardhshëm.

Reklama

Karim Benzema: 529,630 euro për 27 gola

Ka kaluar një vit fantastik për “vrasësin” francez, i cili tani është i preferuari i shumë njerëzve për të fituar Topin e Artë.

Edhe pas një viti shkëlqimi, ai ende qëndron shumë larg njeriut përpara.

Karim Benzema

Kylian Mbappe: 761,429 euro për 28 gola

Reklama

Një rikthim joreal për Mbappen.

Tani, me këtë lloj liste, mund të përpiqeni të tregoni mungesën e golave ​​që çojnë një mesatare në kulm, por kjo thjesht nuk është rasti me Mbappen.

Të shënosh 28 gola me 760 mijë euro në xhep nuk është një arritje e vogël. /Telegrafi/