La Liga thuhet se i ka kërkuar gjykatës administrative të Parisit që të anulojë kontratën e re të Kylian Mbappe me Paris Saint-Germainin.

23-vjeçari nënshkroi një marrëveshje të re fitimprurëse me kampionët francezë në maj pas muajsh diskutimesh me Real Madridin për një transferim të mundshëm.

Mbappe përfundimisht zgjodhi të qëndronte në Paris, por tani, sipas AFP – siç raporton 90min, federata spanjolle ka paraqitur ankesa kundër PSG-së, Ligue 1 dhe mbikëqyrësit financiar të futbollit francez “DNCG” pasi pretendon se klubi nuk duhet të kishte qenë në gjendje të financonte kontratën e re të sulmuesit.

Duke qartë se marrëdhënia mes Mbappes dhe Neymarit nuk është e mirë - braziliani injoron francezin për Messin Duke qartë se marrëdhënia mes Mbappes dhe Neymarit nuk është e mirë - braziliani injoron francezin për Messin

Për muaj të tërë dukej se Mbappe do të nënshkruante për Madridin derisa papritmas vendosi një kontratë të re trevjeçare për të qëndruar në PSG.

Reklama
Reklama

Juan Branco, avokati i La Ligës, njoftoi pas nënshkrimit të marrëveshjes se divizioni do të merrte masa, duke pretenduar se “DNCG” nuk duhet të kishte miratuar financat e PSG-së dhe LFP – autoriteti për Ligue 1 dhe 2, nuk duhet t’i kishte dhënë kontratës dritën e gjelbër.

La Liga thuhet se ka paraqitur kërkesë për të anuluar miratimin e “DNCG” së bashku me thirrjen për anulimin e kontratës.

Ndryshon lista e lojtarëve më të paguar në botë - pas kontratës së re të Salahut te Liverpooli Ndryshon lista e lojtarëve më të paguar në botë - pas kontratës së re të Salahut te Liverpooli

Të dyja kërkesat thuhet se u refuzuan menjëherë për shkak të mungesës së urgjencës, por do të shqyrtohen në afat të gjatë, me një rezultat që nuk pritet para fundit të sezonit 2022-23.

Reklama

Branco ka premtuar gjithashtu se do të shkojë tek autoritetet evropiane, duke pretenduar se PSG ka falsifikuar bilancet dhe buxhetet e parashikuara vullnetarisht të largëta.

Reklama

Ata gjithashtu thuhet se akuzojnë PSG-në për mbulimin e një sistemi me sponsorë që lidhen drejtpërdrejt me Katarin.

Mallkimi i transferimeve mbi 100 milionë eurosh Mallkimi i transferimeve mbi 100 milionë eurosh

Përmes BeSoccer, Branco deklaroi: “Ne po kërkojmë një vendim të ri si ai i ligjit të Bosman që çliroi tregun”.

“Tani ajo që duam është që tregu të rregullohet dhe rregullat shumë strikte financiare në La Liga spanjolle të zgjerohen në të gjithë Evropën”.

Mbappe madje ishte bindur edhe nga presidenti i Francës, Emmanuel Macron që të qëndronte në Paris, duke qenë kështu nën presion për muaj me radhë. /Telegrafi/