Pas muajsh negociatash, Barcelona dhe Bayern Munich më në fund kanë arritur një marrëveshje për transferimin e Robert Lewandowskit. Katalanasit publikuan një deklaratë të shtunën në të cilën ata konfirmuan marrëveshjen dhe thanë se kjo varet “nga lojtari që të kalonte testet mjekësore dhe kontratat që po nënshkruheshin”.

Sulmuesi 33-vjeçar ishte një nga prioritetet kryesore për katalanasit këtë verë. Është raportuar se polaku dhe klubi kanë qenë në kontakt që nga prilli dhe po negocionin një kontratë trevjeçare.

Ndërsa Bayern nuk ishte i interesuar për ofertat e para nga Barcelona, ​​gjermanët janë dorëzuar dhe, sipas raportimeve, ata kanë rënë dakord për një transferim prej 50 milionë euro plus 5 milionë për bonuse të paspecifikuara.

Pesë formacionet se si sulmi i Barcelonës mund të duket në edicionin 2022/23 - shumë opsione për Xavin Pesë formacionet se si sulmi i Barcelonës mund të duket në edicionin 2022/23 - shumë opsione për Xavin
Reklama

Sipas gazetës spanjolle “Sport”, Lewandowski ka nënshkruar një kontratë trevjeçare me opsion për një sezon të katërt.  Barcelona synonte të mblidhte 200 milionë euro për të mbuluar transferimet këtë verë, duke përfshirë atë të polakut. Sidomos, pasi fituesi më i mirë ishte futbollisti më i paguar në ligën gjermane me një pagë vjetore prej 12 milionë euro neto.

Reklama

Sa do të fitojë Robert Lewandowski te gjiganti katalunas?

Lewandowski u dërgon mesazh drejtuesve të Bayernit në prag të kalimit te Barcelona Lewandowski u dërgon mesazh drejtuesve të Bayernit në prag të kalimit te Barcelona

Megjithatë, te Barcelona, ​​sipas të njëjtit burim, kontrata e tij do të jetë nëntë milionë euro neto në vit. Duke marrë parasysh pagën e tij vjetore prej 9 milionë eurosh, Lewandowski do të fitonte rreth 750,000 euro në muaj ose 173,000 euro në javë . Kjo do ta bënte atë gati 25,000 euro në ditë, ose rreth 1,030 euro  në orë, ose 17 euro në minutë.

Reklama

Barcelona ende duhet të përpiqet të shesë lojtarë për të qenë në gjendje të përmbushë kufirin e pagave të La Ligës, i cili është kufiri i vetëm negativ në ligë (minus 144 milionë euro). Kjo është arsyeja pse klubi do të duhet të shesë Frenkie De Jongun, edhe nëse Xavi dhe Laporta do të donin të llogarisin tek ai sezonin e ardhshëm. /Telegrafi/

Reklama