Matthew Perry zbuloi se iu desh t’i nënshtrohej një operacioni dentar urgjent disa ditë përpara se të filmonte ribashkimin “Friends” prillin e kaluar.

Reklama

“Ata bënë të gjitha llojet e gjërave”, i tha aktori, 53-vjeç, Diane Sawyer gjatë një interviste që u transmetua të premten (28 tetor) në “Nightline” të ABC.

Në atë kohë, fjalimi i paqartë i Perry-t dhe shikimi i tij i lanë fansat të shqetësuar për gjendjen e tij.

Foto: ABC News

“Dukej sikur zëri im ishte i fikur,” pranoi aktori, por ai e dinte se “nuk mund të mos shfaqej”.

“Pra, ajo që zgjodha të bëja ishte thjesht të shkoja dhe të bëja më të mirën që mundja”, tha ai.

Reklama

Perry kohët e fundit zbuloi se ai ishte i pastër nga të gjitha substancat për 18 muajt e fundit, që do të thotë se ai sapo ishte shëruar në kohën kur ribashkimi i shumëpritur u transmetua në maj 2021.

Reklama

Ylli i “Whole Nine Yards” foli me Sawyer-in përpara daljes në 1 nëntor të librit  të tij “Friends, Lovers, and Big Terrible Thing: A Memoir”, përmbajtjen e së cilës ai e ka detajuar në disa intervista të fundit.

Foto: Getty Images

Një nga bombat e shumta që ai ka diskutuar është fakti që dhëmbët e përparmë i ranë ndërsa po kafshonte gjalpin e kikirikut në bukë të thekur, prandaj iu desh t’i ndërronte të gjithë.

Reklama

Gjatë intervistës së tij me Sawyer që në disa momente ai u përlot dhe shtjelloi kohën kur kolegia e tij në “Friends”, Jennifer Aniston, erdhi në kur po xhironte për të ndërhyrë, duke thënë se aktorët mund të nuhasin pije alkoolike mbi të.

Perry tha se ka qenë në terapi për 30 vjet, e kaloi gjysmën e jetës së tij në trajtim ose në shtëpi shërimi dhe ka qenë për detoksikim afërsisht 65 herë.

Reklama

Në fillim të këtij muaji, aktori zbuloi se ishte tmerrësisht “afër vdekjes” në vitin 2018 kur zorra e trashë shpërtheu nga mbipërdorimi i opioideve.

Foto: NBCU

Reklama

Fituesi i Emmy – i cili ka qenë në rehabilitim gjithsej 15 herë – shpjegoi se plagët nga dhjetëra operacionet e tij në stomak janë “kujtesë për të qëndruar esëll”.

Duke folur për më parë për New York Times, Perry vlerësoi se ai “ka shpenzuar 9 milionë dollarë ose diçka duke u përpjekur t’u larguar nga varësia”.

Gjatë së njëjtës intervistë, aktori reflektoi sesi varësitë e tij prej dekadash dhe “rraskapitëse” ndaj drogës dhe alkoolit i pushtuan jetën në kulmin e karrierës së tij të gjatë në “Friends”.

“Kur je i varur nga droga, gjithçka është matematikë. Nuk po e bëja për t’u ndjerë lart apo për t’u ndier mirë … doja vetëm të ulesha në divan, të merrja pesë Vicodin dhe të shikoja një film. Ai ishte parajsa për mua. Nuk është më”, u shpreh aktori.

Reklama
Reklama

Foto: Instagram

Ai tha për Times se filloi të pinte birrë dhe verë kur ishte 14 vjeç, e cila u shndërrua në një kombinim të vodkës nga quart, Vicodin, Xanax dhe OxyContin.

Në kujtimet e tij, Perry shkruan se menjëherë pasi personazhi i tij “Friends”, Chandler Bing, u martua me Monica Geller (Courteney Cox) gjatë finales së Sezonit 7, i cili u transmetua në vitin 2001, ai ” u kthye në qendrën e trajtimit”

Ai pranon se fansat e serialit mund të dallojnë në fakt se cilat ilaçe po merrte duke gjurmuar “peshën e tij nga sezoni në sezon”.

Perry ndërkohë i tha GQ në një intervistë se ai nuk pret që kolegët e tij të “Friends” – me përjashtim të Lisa Kudrow, e cila shkroi parathënien – ta lexojnë librin e tij. /Telegrafi/

Reklama
Reklama