Ish-kapiteni i Bayern Munichut, Lothar Matthaus, e ka lëvduar rëndësinë e Robert Lewandowskit në Allianz Arena.

Lewandowski po lidhet me një kalim te Real madridi pasi ndryshoi edhe agjentin e tij, duke nxitur edhe më shumë kështu spekulimet.

Lewa ka shënuar 20 gola në po aq ndeshje si titullar me Bayernin në Bundesliga këtë sezon.

Sulmuesi 29 vjeçar shënoi më shumë se 100 gola që prej arritjes nga Dortmundi dhe ndihmoi në tri tituj të Bundesligas.

“Lewa bën dallimin, ai nuk mund të zëvëndësohet”.

“Roberti është një figurë e madhe në Bayern si Messi në Barcelonë. Sidoqoftë, kur Messi lëndohet, pamja e lojës katalanase ndryshon komplet. Bayerni nuk e ka këtë problem”.

“Lewa është lojtar kyç, por ekipi nuk është i vendosur për të sikurse për Ronaldon te Reali apo te PSG për Neymarin”, u shpreh Matthaus për faqen zyrtare të klubit bavarez. /Telegrafi/