LAJMI I FUNDIT:

Marcus Rashford është aktualisht futbollisti më i shtrenjtë në botë

Marcus Rashford është aktualisht futbollisti më i shtrenjtë në botë

Ylli i Manchester United, Marcus Rashford është lojtari më i vlefshëm në botë me vlerën prej 150 milionë funte, sipas llogaritjeve të fundit nga CIES Observatory.

Reklama

Derisa vlera e anglezit është ngritur në qiell për shkak të një sezoni fantastik te United, Kylian Mbappe i Paris Saint-Germain ka rënë në vendin e pestë në listë, gjersa hyn në 18 muajt e fundit të kontratës së tij.

Ata e vlerësojnë francezin me 135 milionë tani, më poshtë Rashfordit janë Erling Haaland i Borussia Dortmundit (137,3 milionë), Trent Alexander-Arnold (137 milionë) dhe mesfushori Bruno Fernandes (135,1 milionë).

Sondazhi i CIES merr parasysh performancat e fundit të lojtarëve, si dhe moshën, situatën e kontratës dhe përparimin në karrierë, plus pasurinë dhe suksesin e klubit të tyre.

Vlera e Rashford është rritur këtë sezon për shkak të 14 golave ​​dhe shtatë asistimeve që ai ka te United dhe fakti që skuadra e Ole Gunnar Solskjaer mund të konsiderohet pretendente për titullin e Ligës Premier.

Sulmuesi anglez është gjithashtu 23 vjeç dhe është i kontraktuar deri në vitin 2023 me mundësinë e një viti tjetër.

Top 10 më të vlefshmit:

Marcus Rashford (Man United) 149,8 milionë

Erling Haaland (Borussia Dortmund) 137.3 milionë

Trent Alexander-Arnold (Liverpool) 137.1 milionë

Trent Alexander-Arnold i Liverpool konsiderohet mbrojtësi më i vlefshëm në botë

Bruno Fernandes (Man United) 137 milionë

Hajmali i Manchester United, Bruno Fernandes është mesfushori më i vlefshëm

Kylian Mbappe (PSG) 135 milionë

Jadon Sancho (Borussia Dortmund) 134.1 milionë

Joao Felix (Atletico Madrid) 128 milionë

Alphonso Davies (Bayern Mynih) 126 milionë

Raheem Sterling (Man City) 123.9 milionë

Kai Havertz (Chelsea) 123 milionë. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Xavi flet për mos transferimin e Messit dhe ardhjen e mundshme të Neymarit

Xavi flet për mos transferimin e Messit dhe ardhjen e mundshme të Neymarit

La Liga
Dështon marrëveshja e Ronaldos për ta shitur Real Valladolidin

Dështon marrëveshja e Ronaldos për ta shitur Real Valladolidin

Ndërkombëtare
Tri arsyet pse Milani dëshiron transferimin e Christian Pulisic

Tri arsyet pse Milani dëshiron transferimin e Christian Pulisic

Serie A
Inter Miami do të emërojë një trajner me të cilin Lionel Messi ka punuar më parë

Inter Miami do të emërojë një trajner me të cilin Lionel Messi ka punuar më parë

Ligat tjera
Nga Terry te Lampard dhe Drogba – Inteligjenca Artificiale zgjedh formacionin më të mirë në histori të Chelseat

Nga Terry te Lampard dhe Drogba – Inteligjenca Artificiale zgjedh formacionin më të mirë në histori të Chelseat

Premier League
Lionel Messi zbulon arsyen pse refuzoi të kthehej te Barcelona

Lionel Messi zbulon arsyen pse refuzoi të kthehej te Barcelona

La Liga
Kalo në kategori