LAJMI I FUNDIT:

Lojtarët që kanë shënuar më shumë gola nga goditjet e dënimit në 10 vitet e fundit – CR7 i pari, Messi i dyti (Foto)

Lojtarët që kanë shënuar më shumë gola nga goditjet e dënimit në 10 vitet e fundit – CR7 i pari, Messi i dyti (Foto)

Portali i njohur britanik Goal.com ka përpiluar listën e futbollistëve që kanë shënuar më shumë gola nga goditjet e dënimit në 10 vitet e fundit.

Reklama

Në botën e futbollit ka shumë ‘ekspert’ të gjuajtjeve të lira që kanë shënuar më shumë gola, por listët në 10 vitet e fundit i prinë Cristiano Ronaldo, i ndjekur nga ‘hija’ e tij, Lionel Messi.

Në këtë listë ka edhe emra tjerë të mëdhenj si Andrea Pirlo, Alessandro Del Piero dhe Francesco Totti, ndërsa Telegrafi ua sjell më poshtë ato:

=10.Philippe Coutinho

Shtatë gola nga goditjet e dënimit te skuadra e Inter, Liverpool dhe Barcelona.

=10.Wayne Rooney

Shtatë gola nga goditjet e dënimit te skuadra e Manchester Unitedit dhe Everton.

=10.Dimitri Payet

Shtatë gola nga goditjet e dënimit te skuadra e Nantes, St Etienne, Lille, Marseille dhe West Ham.

=10.Francesco Totti

Shtatë gola nga goditjet e dënimit te skuadra e Romës.

=10.Alessandro Diamanti

Shtatë gola nga goditjet e dënimit te skuadrat si Livorno, West Ham, Brescia, Bologna, Fiorentina, Watford, Atalanta dhe Palermo.

=9.Paulo Dybala

Tetë gola të shënuara te Palermo dhe Juventus.

=9.Dani Parejo

Tetë gola të shënuara te skuadra e Real Madrid, Getafe dhe Valencia.

=9.Mario Balotelli

Tetë gola të shënuara nga goditjet e dënimit te Inter, Manchester City, Milan, Liverpool dhe Nice.

=9.Alessandro Del Piero

Tetë gola të shënuara nga goditjet e dënimit te skuadra e Juventusit.

=9.Diego

Tetë gola të shënuara te skuadrat si Werder Bremen, Juventus, Wolfsburg dhe Atletico Madrid.

=9.Sebastian Larsson

Tetë gola të shënuara te skuadrat si Arsenal, Birmingham, Sunderland dhe Hull City.

=9.Juan Mata

Tetë gola të shënuara te skuadrat si Valencia, Chelsea dhe Manchester United.

=8.Daniele Conti

Nëntë gola të shënuara me skuadrën e Romës dhe Cagliarit.

=8.Gylfi Sigurdsson

Nëntë gola të shënuara me skuadrën e Hoffenheim, Swansea, Tottenham dhe Everton.

=7.Benat Etxebarria

Dhjetë gola të shënuara me skuadrën e Athletic Bilbao dhe Sevilla.

=7.Michel Bastos

Dhjetë gola të shënuara me skuadrën e Lille, Lyon, Schalke dhe Roma.

=7.Antonio Di Natale

Dhjetë gola të shënuara me skuadrën e Udineses nga ish-sulmuesi italian.

=7.Daniel Wass

Dhjetë gola të shënuara me skuadrën e Evian dhe Celta Vigo.

=7.Sejad Salihovic

Dhjetë gola të shënuara me skuadrën e Hertha Berlin, Hoffenheim dhe Hamburg.

=6.Zlatan Ibrahimovic

Njëmbëdhjetë gola të shënuara me Juventusin, Interin, Barcelonën, ​Milanin, Paris Saint-Germain dhe Manchester United.

=6.Hakan Calhanoglu

Njëmbëdhjetë gola të shënuara me Hamburgun, Bayer Leverkusenin dhe Milanin.

5.Andrea Pirlo

Dymbëdhjetë gola nga Pirlo me skuadrat: Inter, AC Milan dhe Juventus.

=4.Juan Arango

Trembëdhjetë gola të shënuara me skuadrat Mallorca dhe Borussia Monchengladbach.

=4.Francesco Lodi

Katërmbëdhjetë gola nga goditjet e dënimit  të shënuara në Empoli, Udinese, Catania, Genoa dhe Parma.

3.Miralem Pjanic

Katërmbëdhjetë gola nga goditjet e dënimit nga Pjanic. Golat e boshnjakut kanë ardhur me skuadrat: Metz, Lyon, Roma dhe Juventus.

2.Lionel Messi

Njëzetedy gola të shënuara nga ylli argjentinas me skuadrën e Barcelonës.

1.Cristiano Ronaldo

Njëzetekatër gola nga goditjet e dënimit, të shënuara nga sulmuesi portugez. Golat e Ronaldos erdhën me skuadrën e Manchester Unitedit dhe Real Madridit.

/Telegrafi/