Real Madridi ka fituar me rezultat 1-0 ndaj Liverpoolit në finale dhe kështu është shpallur kampion i Ligës së Kampionëve për edicionin 2021/22.

Ekipi i Carlo Ancelottit është treguar konkret dhe cinik  në finalen e madhe të zhvilluar në Stade de France të Parisit duke triumfuar me një gol, pas shumë pak rasteve të krijuara.

Goli i vetëm në këtë triumf madhështor të Los Blancos u shënua nga Vinicius Junior, i cili shënoi në minutën e 59-të pas asistimit të Federico Valverdes.

Real Madridi mposht Liverpoolin dhe fiton trofeun e 14-të në histori të Ligës së Kampionëve Real Madridi mposht Liverpoolin dhe fiton trofeun e 14-të në histori të Ligës së Kampionëve

Megjithatë, lojtari më i vlerësuar i ndeshjes finale ishte portieri Thibaut Courtois, i cili pas shumë pritjeve u notua me 9.5.

Reklama

Në anën tjetër, me notën më të ulët të ndeshjes u vlerësua zëvendësuesi Diogo Jota që u notua me 6.3.

Reklama

Notat e lojtarëve

/Telegrafi/