Leicester City e nis sezonin me trofe, mposht Man Cityn dhe fiton Superkupën e Anglisë

Leicester City ka fituar ndaj Manchester Cityt me rezultat minimal 1-0 në finalen e madhe të Superkupës së Anglisë e cila njihet ndryshe si Community Shield.

FA Community Shield luhet gjithmonë para nisjes së sezonit të ri në mes të fituesit aktual të Ligës Premier dhe fituesve të FA Cup.

Kësaj radhe, City erdhi si fitues i titullit dhe Leicesteri si fitues i FA Cup dhe zhvilluan një finale të madhe e cila në fund i takoi ‘Dhelprave’.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë paksa më të mirë dhe më kërkuese nga Leicesteri.

Megjithatë, edhe përkundër rasteve nga të dyja palët, portat mbetet të paprekura dhe skuadrat shkuan në pushim me rezultat të bardhë 0-0.

Në pjesën e dytë, Pep Guardiola bëri disa ndryshime dhe City mori lojën në dorë duke krijuar më shumë dhe kërkuar golin e fitoren.

Por, në fund ishin vetëm lojtarët e Brendan Rodgers, të cilët arritën të tundin rrjetën dhe ta fitojnë ndeshjen.

Ishte sulmuesi Kelechi Iheanacho (89’), i cili shënoi për rezultatin 1-0 nga penalltia, e cila u shkaktua nga Nathan Ake.

Deri në fund, City u mundua ta barazojë rezultatin, por pa sukses, pasi Leicesteri e mbajti epërsinë dhe fitoi në fund 1-0 për të fituar edhe Superkupën e Anglisë. /Telegrafi/

“Salah është lojtari më egoist që kam parë ndonjëherë”, legjenda e Liverpoolit godet egjiptianin

Ten Hag zbulon emrin e superyllit që Man Utd nuk arriti ta nënshkruajë në verë

Chelsea po përgatit një ofertë të çmendur për objektivin 17-vjeçar të Barcelonës

Roma 0-2 Bayer Leverkusen, nota e Granit Xhakës dhe të tjerëve

Liga e Evropës
Barcelona e hapur për të shitur yllin e madh të ekipit

"Nuk ka mbaruar ende, na duhet edhe një gol kundër Romës për finale" - Xhaka flet pas fitores së madhe