Liga Premier është një nga ligat më tërheqëse për futbollistët, pasi aktualisht është një nga kampionatet që paguan më shumë.

Kjo ka bërë që edhe disa lojtarë të trajnuar në La Masia te Barcelonës kanë kaluar në kampionatin angleze për të treguar talentin e tyre.

Disa kanë qenë shumë të suksesshëm, duke zgjedhur 20 prej tyre në një listë.

Revolucioni brutal i Joan Laportas te Barcelona – ka larguar 22 lojtarë, në mesin e tyre edhe legjendën e klubit Leo Messi Revolucioni brutal i Joan Laportas te Barcelona – ka larguar 22 lojtarë, në mesin e tyre edhe legjendën e klubit Leo Messi

Ka pasur edhe emra të tjerë të dal nga ky klub, por që kanë bërë më pak bujë në Ligën Premier si: Fede Bessone, Jordi Gómez, Franck Songo’o, Giovanni dos Santos, Enric Valles, Iago Falque, Fran Mérida, Dani Pacheco, Rubén Rochina, Martín Montoya, Cristian Ceballos, Ignasi Miquel, Marc Muniesa, Edu Campabadal, Marc Navarro, Sandro Ramírez, Mohamed El Ouriachi, Sergi Canós, Ian Poveda dhe Adrián Bernabe.

Reklama
Reklama

Më poshtë lista me lojtarët më të mirë që kanë dal nga La Masia dhe kanë luajtur në Ligën Premier.

Nayim (Tottenham)

Jordi Cruyff (Manchester United)

Albert Ferrer (Chelsea)

Gerard Pique (Manchester United)

Cesc Fabregas (Arsenal)

Luis Garcia (Liverpool)

Javi Moreno (Bolton)

Mikel Arteta (Everton)

Pepe Reina (Liverpool)

Albert Luque (Newcaslte)

Oriol Romeu (Southampton)

Hector Bellerin (Arsenal)

Gerard Deulofeu (Everton)

Bojan Krkic (Stoke)

Víctor Valdes (Manchester United)

Pedro Rodríguez (Chelsea)

Adama Traore (Aston Villa)

Eric Garcia (Manchester City)

Thiago Alcantara (Liverpool)

Marc Cucurella (Brighton)

/Telegrafi/