Kukësi ka përmbyllur një sezon fantastik në Superioren e Shqipërisë, duke u shpallur kampion i Shqipërisë pa pësuar asnjë humbje.

Skuadra e drejtuar nga Ernest Gjoka ka arritur të bëhet pjesë e historisë së futbollit shqiptar, pasi kanë fituar titullin e parë në histori të klubit.

Fitorja historike erdhi ndaj pesë herë kampionit radhazi të Ligës, Skënderbeut, të cilët i mposhti me rezultat 2-0 një gjiro pa përfunduar kampionati i rregullt në një ndeshje plot tensione, ku dy futbollistë mysafirë u ndëshkuan me kartonë të kuq.

Golat për Kukësin u shënuan nga golashënuesi kryesor i skuadrës dhe Ligës, kroati shtatlartë Pero Pejic, i cili fillimisht shënoi në minutën e 47 dhe golin e dytë dhe të fitores në minutën e fundit të kohës së rregullt.

Vlen të theksohet se ky titull i fituar nga Kukësi ishte i merituar plotësisht, pasi deri më tani nuk ka pësuar asnjë humbje.

Pjesë e Kukësit ishin edhe dy futbollistë nga Kosova, Kushtrim Lushtaku dhe Besar Musolli, i cili ishte pjesë e pandashme e formacionit startues të Gjokës. /Telegrafi/