Skuadra e Ulpianës në grupmoshën U-17 ka arritur të dalë kampione e ‘play-offit’ Nacional, që përgjatë tetë ditëve u zhvillua në Kampin Nacional në Hajvali. Në ndeshjen finale skuadra nga Lipjani triumfoi ndaj Dritës, me rezultat 2-1.

Reklama

Ashtu sikurse shumica e ndeshjeve të kësaj gare, edhe në finalen e U-17 u zhvillua një lojë shumë interesante dhe me rivalitet të madh.

Të parët në epërsi kaluan futbollistët e Ulpianës, me golin e shënuar nga Përparim Bytyçi në minutën e dytë të lojës shtesë të pjesës së parë.

(Foto: ffk-kosova.com)

Megjithatë, gjilanasit pas shumë përpjekjeve arritën që t’i barazojnë shifrat në minutën e 75-të, kur nga një tollovi e krijuar në zonë më së miri u gjend Mitat Xhimshiti.

Reklama

Ndërkohë, në minutat në vazhdim të dyja ekipet shfaqën dëshirë të madhe për të gjetur golin e fitores, por këtë e arritën futbollistët e Ulpianës, me një gol të shkëlqyeshëm të Elton Mehmetit nga distanca, në minutën e 82-të.

Reklama

(Foto: ffk-kosova.com)

Në fund, medaljet për ekipet finaliste dhe trofeun e kampionit i dorëzoi anëtari i KE të FFK-së, Ismajl Ajeti, i cili ishte edhe përgjegjës i organizimit të garave të ‘play-offit’.

Do theksuar se krahas Ulpianës dhe Dritës pjesëmarrjen në Superligën U-17 për edicionin e ri e ka siguruar edhe Drenica, e cila një ditë më herët ka shënuar fitore ndaj Fushë Kosovës, në ndeshjen për vendin e tretë.

Reklama

(Foto: ffk-kosova.com)

(Foto: ffk-kosova.com)

(Foto: ffk-kosova.com)

(Foto: ffk-kosova.com)