LAJMI I FUNDIT:

Kate Middleton tregon aftësitë e saj muzikore dhe mahnit në Eurovision me performancën në piano

Kate Middleton tregon aftësitë e saj muzikore dhe mahnit në Eurovision me performancën në piano
Foto: YouTube

Finalja e madhe e Eurovision Song Contest të shtunën (13 maj) në mbrëmje pa një paraqitje surprizë nga Kate Middleton, Princesha e Uellsit, e cila performoi në piano një pjesë të këngës së Kalush Orchestra “Stefania”.

Reklama

Asaj iu bashkua Andrew Lloyd-Webber, Banks dhe fituesit e vitit të kaluar të Eurovisionit.

Artistë të tjerë përfshinin Sam Ryder, Ballet Black, Bolt Strings dhe Joss Stone.

Princesha, e cila është e martuar me Princin William, u shfaq në klip nga Kështjella Windsor.

Detyrat e organizimit të Eurovisionit të këtij viti i ranë Britanisë së Madhe, për shkak të shqetësimeve të sigurisë me mbajtjen e ngjarjes në Ukrainë pas pushtimit të vendit nga Rusia.

Tradicionalisht, vendi që fiton Eurovisionin pret vitin e ardhshëm, por hyrja e këtij viti nga Britania e Madhe doli e dyta vitin e kaluar dhe vendi ka qenë aleat i vendosur në betejën e Ukrainës kundër pushtimit rus.

Eurovision Song Contest është një nga ngjarjet televizive më të ndjekura në mbarë botën, me miliona shikues që akordohen për të parë performancat e drejtpërdrejta dhe për të votuar për vendet e tyre të preferuara.

Sivjet Suedia me Loreen arriti të rrëmbejë trofeun, duke u bërë kështu gruaja e parë që fitoi dy herë Eurovisionin. /Telegrafi/