Dy kirurgë kryesorë plastikë kanë zbuluar shumë procedura kozmetike që mund të jenë përgjegjëse për fotografinë e Gigi dhe Bella Hadid me tipare të përsosura të fytyrës, pasi një ish-bashkëmoshatare e shkollës së mesme zbuloi se sa shumë ato janë transformuar që prej pozimit për fotot e tyre të librit vjetor.

Përdoruesja e TikTok, Lila Savoia – e cili ndoqi shkollën e mesme në Malibu me Gigi, Bella dhe Anwar Hadid – publikoi së fundmi imazhe nga libri vjetor i shkollës në vitin 2013, duke zbuluar dukjen e motrave të famshme kur ata ishin akoma studente që punonin drejt diplomimit, shkruan DailyMail.

Por ndërsa imazhet ofrojnë një paraqitje të ëmbël të modeleve Gigi dhe Bella para se të arrinin suksesin e famshëm, ato gjithashtu zbulojnë transformimin e tyre të jashtëzakonshëm, pasi ato ecnin në korridoret e shkollave të mesme – një ndryshim që dy kirurgë plastikë besojnë se mund të ishte për shkak të disa procedurave kozmetike.

Doktor Sabrina Shah-Desai, një kirurge me qendër në Londër që specializohet në procedurat rigjeneruese, vuri në dukje se Bella, tani 23 vjeçare, ‘ka ndryshuar ndjeshëm’ në vitet që nga fotografia e librit vjetor – dhe ajo shpjegoi se kjo mund të ishte rezultati i disa operacioneve të ndryshme.

“Bella duket sikur ka bërë një paralizim të muskulit në pjesën e ballit”, zbuloi ajo, duke sqaruar se kjo procedurë shpesh rezulton me një ndryshim drastik, për të cilin Bella njihet.

Dr Shah-Desai shtoi se modelja gjithashtu duket sikur ajo i është nënshtruar rinoplastikës dhe mbushjes së buzëve si dhe skulpturimit të fytyrës – që do të thotë se ajo mund të ketë përdorur fillera të lëkurës për të përmirësuar kockat e faqeve dhe nofullën.

Ekspertja mjekësore gjithashtu theksoi se fytyra e Bellës duket shumë më e hollë tani sesa kur ishte në shkollë të mesme, duke sqaruar se kjo mund të jetë rezultat i heqjes së dhjamit “Buccal” (faqes) – ose thjesht si rezultat i humbjes së përgjithshme të peshës.

Megjithëse pamja e Gigit nuk ka ndryshuar aq dramatikisht sa ajo e motrës së saj më të re, të dyja Dr. Shah-Desai dhe Dr Grigoriy Mashkevich, kirurge plastike të fytyrës në “Specialty Aesthetic Surgery”, sqaruan se ekzistojnë disa zona të fytyrës së saj që mund të kishin përfituar nga një kozmetikë procedure ose dy.

As Dr. Shah-Desai ose Dr. Mashkevich nuk kanë trajtuar Gigin ose Bellën.

“Gigi nuk ka ndryshuar shumë në mënyrë dramatike”, tha Dr Shah-Desai, duke shtuar: “Ajo duket sikur të ketë pasur shplodhje minimale të buzëve dhe mbushje të nofullave”.

Doktor Mashkevish vuri në dukje se buzët dhe faqet e Gigit ‘duken më të plota sesa në foton e shkollës së mesme’, duke sqaruar se kjo ka të ngjarë nga rezultati i mbushësit, megjithatë ai shpjegoi se një numër faktorësh të tjerë mund të kishin luajtur një rol në transformimin e saj, përfshirë këndin e fotografisë së kamerës dhe kozmetikën.

Kjo nuk është hera e parë që Bella ka nxitur zëra për operacione të mundshme plastike – megjithëse ajo gjithmonë ka mohuar të ketë kaluar në ndonjë procedurë kozmetike në të kaluarën.

Në vitin 2018, Bella i tha InStyle se ajo ishte shumë e ‘frikësuar’ për të bërë ndonjë mbushje, sepse ajo ishte e shqetësuar që ato “bëjnë rrëmujë” në tiparet e saj natyrore.

“Njerëzit mendojnë se kam marrë gjithë këtë operacion ose kam bërë këtë apo atë. Dhe ju e dini çfarë? Ne mund të bëjmë një skanim të fytyrës time, të dashur”, kishte thënë ajo.

“Kam frikë që t’i mbush buzët e mia. Unë nuk do të doja të prish fytyrën time”, kishte deklaruar Bella më tej.

Nëna e vajzave, Yolanda Hadid, bëri jehonë mediatike në janar të vitit 2019, kur ajo foli për të mbrojtur të tre fëmijët e saj kundër pretendimeve se ata kanë pasur operacione plastike – duke këmbëngulur që asnjëri prej tyre të mos i nënshtrohej një procedure kozmetike, sepse ata panë betejat që ajo u përball në trajtimin e efekteve anësore të tmerrshme të operacioneve plastike të cilave ajo vet i ishte nënshtruar.

“Asnjë nga fëmijët e mi nuk ka bërë kurrë mbushëje ose Botox ose nuk ka vendosur ndonjë gjë të huaj në trupin e tyre, ata i dinë më mirë pasojat pasi panë se çfarë kalova”, zbuloi ajo.

Sidoqoftë spekulimet më të fundit vijnë pasi fotografitë e shkollës së mesme të Gigi dhe Bellës u zbuluan në TikTok nga ish-bashkëmoshatarja e tyre Lila, e cila pranoi që të marrë pjesë në një sfidë virale që bën thirrje për përdoruesit që të shfaqnin fotografitë e tyre nga shkolla e mesme.

Në një video virale që ajo publikoi këtë javë, Lila hapi faqet e librit të saj vjetor për të treguar fotografitë e mëparshme të”: Gigi, 25 vjeçare, Bella, 23 vjeçare dhe Anwar, 20 vjeçar.

Fansat e familjes Hadid e kanë klikuar me të madhe këtë video, e cila tashmë ka fituar gati dy milionë shikime. /Telegrafi/