“Jemi të shkatërruar dhe shumë të zhgënjyer” – Arteta flet pas eliminimin nga Liga e Evropës, ankohet edhe për dëmtimin e Xhakës

Mikel Arteta mbeti i zhgënjyer për dëmtimin e Granit Xhakës para ndeshjes pasi Arsenali u eliminua nga Liga e Evropës nga Villarreali, teksa shtoi se e gjithë skuadra është “shkatërruar” nga rezultati përfundimtar.

Villarreal ndoqi fitoren e tyre 2-1 në El Madrigal duke marrë një barazim 0-0 në Emirates të enjten mbrëma për të fituar shortin gjysmëfinal dhe për të rezervuar vendin e tyre në shfaqjen kundër Manchester United në finale.

Arteta mendon se skuadra e tij meritonte të kualifikohej me një fitore në ndeshjen e dytë, por gjithashtu pranoi se plani i tij i lojës u shkatërrua pasi Xhaka përsoi një dëmtim gjatë ngrohjes para ndeshjes.

Lexo po ashtu Nuk ka finale për Arsenalin, Villarreal merr barazimin që i nevojitej në Emirates

“Ne jemi të shkatërruar. Me të vërtetë të zhgënjyer. Ne duhet të përgëzojmë Villarrealin”, ka thënë fillimisht Arteta për BT Sport.

“Ne provuam gjithçka deri në minutën e fundit. Mendoj se e meritonim të fitonim ndeshjen, por detajet përcaktojnë këto ndeshje”.

“Ne kishim tre shanse të mëdha, ata nuk kishin asgjë, por ata u kualifikuan. Kaq shumë gjëra na ndodhën”.

I shtyrë për rëndësinë e humbjes së Xhakës pak para fillimit, Arteta shtoi: “Ai ndryshoi plotësisht planin tonë. Ne përgatitëm gjithçka me Granitin në atë pozicion”.

“Në pjesën e parë ne luftuam për topin, por nuk është një justifikim. Shumë lojtarë të rëndësishëm duhej të përcaktonin lojën, por jo në momentet e tyre të duhura”.

“Mendoj se ishim shumë të pasaktë me topin. Ne ndoshta ishim pak të tensionuar. Ne ishim shumë më dominues në pjesën e dytë”, përfundoi trajneri i Arsenalit. /Telegrafi/

Granit Xhaka 'mbulohet' me para nga Leverkuseni me fitimin e titullit në Bundesligë

Trajneri i Fiorentinës shkaktoi skandal në Ligën e Konferencës - puthi gazetaren italiane

Puyol përfshihet në zënkën mes Gundogan dhe Araujo

Gjëja e parë që bënë lojtarët e Real Madridit pas penalltisë fituese të Rudigerit kundër Man Cityt

Para të gjithëve, si e kishte parashikuar saktë Ancelotti rrugëtimin e Alonsos për trajner

Rregulli i rreptë që duhet të ndjekë Zinedine Zidane nëse bëhet trajner i Bayern Munichut