Italia nuk është i vetmi komb i madh i futbollit që nuk është kualifikuar në dy Kupa të Botës radhazi, as nuk janë kampionët e parë evropianë që nuk kanë arritur të kualifikohet pas triumfit në Kampionatin Evropian.

Azzurrët humbi gjysmëfinalen e “play-off”-it me rezultat 1-0 nga Maqedonia e Veriut të enjten, duke mos arritur as në finale kundër Portugalisë.

Kjo do të thotë se në vend të kësaj ata do të luajnë me Turqinë në një miqësore të martën në mbrëmje, një ngjarje që duket si ngushëllim për të dy kombet.

Italia kishte munguar më parë në Kupën e Botës në 1958 dhe 2018, kështu që dështimi për t’u kualifikuar në dy turne radhazi është e padëgjuar për këtë vend.

Maqedonia e Veriut shokon Italinë, e lë jashtë Kampionatit Botëror Maqedonia e Veriut shokon Italinë, e lë jashtë Kampionatit Botëror

Megjithatë, nuk është krejtësisht e pazakontë, pasi ashtu ndodhi edhe Francën në vitet 1970 dhe 1974, pastaj përsëri në vitet 1990 dhe 1994.

Spanja dështoi të kualifikohet në vitet 1954 dhe 1958, si dhe në vitet 1970 dhe 1974.

Anglia fitoi Kupën e Botës në vitin 1966, por nuk arriti të kualifikohej në Kupat e Botës së viteve 1974 dhe 1978.

Italia nuk është as kampioni i parë evropianë që nuk kualifikohet në Kupën e Botës pas fitores së tyre.

Italia jashtë Kampionatit Botëror, futbolli italian arrin sërish nivelin më të ulët Italia jashtë Kampionatit Botëror, futbolli italian arrin sërish nivelin më të ulët

Çekosllovakia nuk u kualifikua për Kupën e Botës së vitit 1974, fitoi Kampionatin Evropian në 1976 dhe dështoi përsëri në vitin 1978.

Danimarka dështoi të kualifikohej në 1990, fitoi Euro 1992 dhe nuk arriti në Kupën e Botës në SHBA 1994.

Edhe Greqia fitoi Euro 2004 ndërmjet dështimeve për t’u kualifikuar për Kupat e Botës 2002 dhe 2006. /Telegrafi/