LAJMI I FUNDIT:

Inteligjenca artificiale zgjedh sulmuesin më të mirë në Turqi, Rey Manaj lë pas emra të njohur

Inteligjenca artificiale zgjedh sulmuesin më të mirë në Turqi, Rey Manaj lë pas emra të njohur

Faqja e specializuar me famë botërore Comparisonator ka llogaritur me ndihmën e inteligjencës artificiale se cili është aktualisht sulmuesi më i mirë në Superligën Turke sipas indeksit të shërbimeve.

Gjatë gjithë sezonit dy klubet më të mëdha turke, Galatasaray dhe Fenerbahce, po luftojnë për trofe, e njëkohësisht tifozët po debatojnë se kush është sulmuesi më i mirë, Mauro Icardi apo Edin Dzeko.

Dy sulmues të mëdhenj po luftojnë për titullin e golashënuesit më të mirë në kampionatin turk dhe aktualisht Icardi ka 21 gola, një më shumë se kapiteni i kombëtares së Bosnjë-Hercegovinës.

Deri në fund të sezonit, të dy kanë edhe nga katër ndeshje të tjera dhe të gjithë janë me sy e vesh tek gara e titullit dhe ‘Këpucës së Artë’.

Gjatë kësaj kohe, Comarisonator ka përdorur inteligjencën artificiale dhe ka llogaritur indeksin e dobisë së sulmuesve, duke dhënë kështu një përgjigje se kush është sulmuesi më i mirë në Turqi për momentin. Janë marrë parasysh të gjithë sulmuesit e skuadrave në Superligë dhe janë veçuar pesë.

Icardi është sulmuesi i parë në ligë sipas inteligjencës artificiale. Këtë sezon argjentinasi vazhdoi aty ku e la sezonin e kaluar dhe në 43 ndeshje në të gjitha garat ka 28 gola dhe 11 asistime.

Dzeko është në vendin e dytë me 24 gola dhe nëntë asistime në 43 ndeshje. Mirëpo, meqë tani është 39 vjeç, kjo përpjekje e përfaqësuesit të Bosnjës është me të vërtetë edhe më mbresëlënëse.

Sulmuesi shqiptar i Sivasspor, Rey Manaj, i cili po luan shkëlqyeshëm në pjesën e dytë të sezonit dhe ka 22 gola dhe 1 asistim në 32 ndeshje, është në vendin e tretë sipas indeksit të shërbimeve të sulmuesve.

Manaj ka lënë pas vete Semih Kilicsoy të Besiktasit dhe Krzysztof Piatek të Basaksehir, të cilët gjenden në pesëshen e parë.

Ndryshe, sulmuesi shqiptar ka shanse të mira për ta fituar “Këpucën e Artë”, pasi ka 18 gola në kampionat, apo vetëm tri më pak se Icardi dhe dy më pak se Dzeko. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Anglia e nis me fitore në Euro 2024 dhe merr kryesimin e grupit

Përfaqësueset
Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Shuma marramendëse e parave që skuadra e Anglisë do të marrë nëse fiton në Euro 2024

Përfaqësueset
UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

UEFA hap procedurë disiplinore ndaj Shqipërisë pas ndeshjes me Italinë

Kombëtarja e Shqipërisë
Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

Ylli i Barcelonës tronditë me deklaratë: Kam menduar ta lë futbollin

La Liga
Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Shqiptarët dhe serbët u përleshën në qendër të Gelsenkirchen

Përfaqësueset
Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Ronaldinho “shpërthen” ndaj Brazilit: Nuk do t’i shikoj ndeshjet e tyre, shumica janë lojtarë mesatarë

Përfaqësueset
Kalo në kategori