Këngëtarja Halsey u bashkua me guxim në vijën e parë para një numri të protestave për George Floyd në Los Angeles, Kaliforni gjatë javës së kaluar.

Pavarësisht se ishte duke punuar në mënyrë aktive për të bërë fushatë kundër dhunës dhe racizmit sistemik ndaj njerëzve me ngjyrë, këngëtarja 25-vjeçare u përplas me një nga përdoruesit në rrjetin social Twitter për një status, të martën, shkruan DailyMail.

“Vini re sesi Halsey nuk përmend kurrë anën e saj të zezë, por ajo ‘e mbështet’. Ndaloni së qenit injorant. Asnjëherë nuk e ka pohuar anën e saj të zezë. Kjo është arsyeja pse unë kurrë nuk do ta mbështes atë. Në postimin e saj ajo shkruan ‘lërini njerëzit me ngjyrë të flasin’ dhe jo ‘lërini njerëzit tanë të flasim’”, shkruhej në këtë status në Twitter i cili më pas është fshirë.

Postimi i referohej faktit se artistja është vajzë e dy prindërve me ngjyrë të ndryshme, teksa lidhur me këtë që është shkruar këngëtarja ka bërë një reagim në rrjetet sociale.

“Nuk është vendi im të them ‘ne’. Është vendi im për të ndihmuar. Unë jam në dhimbje për familjen time, por askush nuk do të më vrasë bazuar në ngjyrën time të lëkurës”, u përgjigj kandidatja e nominuar për Çmimin “Grammy”.

Halsey (Foto: Dimitrios Kambouris/Getty Images/Guliver)

Krijuesja e hitit “Without me” shpjegoi: “Unë gjithmonë kam qenë krenare për atë që jam, por do të ishte një shqetësim absolut për të thënë ‘ne’ kur nuk jam e ndjeshme ndaj të njëjtës dhunë”.

Fansat e Halseyt gjithashtu e mbrojtën atë, pasi ajo ka folur prej kohësh për paragjykimet si vajzë e një gruaje me ngjyrë të bardhë dhe një babai me ngjyrë të errët.

Halsey (Foto: Dimitrios Kambouris/Getty Images/Guliver)

“Dukem si një vajzë e bardhë, por nuk ndjehem si e tillë. Unë jam një femër e zezë”, i tha ajo Revistës ‘Playboy’ në vitin 2017.

Të hënën, ajo ishte prezente në protestat e zhvilluara në Los Angeles dhe ndau me ndjekësit në Instagram pamjet e oficerëve të policisë që po gjuanin gaz lotsjellës tek protestuesit, ndonëse protesta ishte paqësore. /Telegrafi/

View this post on Instagram

It’s become very clear to me that some of you need to see what I’ve seen. Please swipe through this. These pictures and videos don’t even scratch the surface. It’s easy from the comfort of your home to watch looting and rioting on television and condone the violent measures being taken by forces. But what you don’t see is innocent peaceful protestors being shot at and tear gassed and physically assaulted relentlessly. You think it’s not happening, it’s only the “thugs” and the “riots”, right? The police are keeping you safe right? You’re wrong. This is happening everywhere. And innocent people exercising their rights to speech and assembly are facing violence and abuse of power. With all of our medical professionals being CONSUMED and EXHAUSTED with Covid, there is little to no medical attention available. I have first hand treated men women and children who have been shot in the chest, the face, the back. Some will lose vision some have lost fingers. I have been covered in innocent blood. My father is a black man. My mother is an EMT. This week I had to put those two associations together in ways that have horrified me. This is NOT a virtue signaling post. But I HAVE to show you what I am witnessing with my own eyes. With Trump’s decision today to enforce the mobilization of armed forces on our own citizens, this has escalated beyond your privilege and comfort to not care. Please care. We are begging you to care. This is war on Americans. This is everyone’s problem. Everyone’s. #BLACKLIVESMATTER

A post shared by halsey (@iamhalsey) on Jun 1, 2020 at 4:47pm PDT