LAJMI I FUNDIT:

Humb jetën në luftime njëri prej pilotëve më të mirë ukrainas

Humb jetën në luftime njëri prej pilotëve më të mirë ukrainas

Ushtria ukrainase ka njoftuar se ka humbur jetën njëri nga pilotët më të mirë të ushtrisë së këtij vendi.

Bëhet fjalë për Denis Vasilyuk, i cili u vra gjatë luftimeve kundër forcave ruse, është bërë e ditur në një njoftim në Facebook nga Shtabi i Përgjithshëm, transmeton Telegrafi.

Vasilyuk ishte pjesë e brigadës së 831-të si dhe konsiderohej si një prej pilotëve më të mirë të ushtrisë ukrainase.

Zelensky flet për ofensivën ruse në rajonin e Kharkivit
Lexo po ashtu Zelensky flet për ofensivën ruse në rajonin e Kharkivit

“I patrembur. Ne nuk humbëm vetëm një pilot, por gjithashtu një luftëtar të besueshëm, mik dhe thjesht një njeri të mrekullueshëm”, u tha nga Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase.

“Vasilyuk ishte profesionist i vërtetë në fushën e tij. Që nga fillimi i luftës, ai kreu dhjetëra misione. E donte familjen, jetën, si dhe qiellin e tij ukrainas”, u tha ndër tjera për tashmë të ndjerin Vasilyuk. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Çfarë dihet për samitin për paqe në Ukrainë? Cilat shtete nuk e nënshkruan dokumentin final dhe çfarë përfshin ai?

Botë
E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

E kishte nxjerrë për shëtitje në oborrin e Shtëpisë së Bardhë, qeni i presidentit amerikan kafshon një agjent të Shërbimit Sekret

Amerika
Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Putin premton paqe me Ukrainën, por Kievi duhet të plotësojë dy kushte

Evropa
Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Luftime të ashpra në Vovchansk ndërsa trupat ukrainase rrethojnë njësitë ruse

Botë
Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Netanyahu kundërshton ndalimin e luftimeve gjatë ditës me qëllim hyrjen e ndihmave në Gazë

Botë
Aeroplani luftarak rus futet në hapësirën ajrore të Suedisë

Aeroplani luftarak rus futet në hapësirën ajrore të Suedisë

Evropa
Kalo në kategori