LAJMI I FUNDIT:

Zelensky flet për ofensivën ruse në rajonin e Kharkivit

Zelensky flet për ofensivën ruse në rajonin e Kharkivit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky beson se avancimi i Rusisë në rajonin e Kharkvit, është vetëm njëra nga disa valët e  ofensivës ruse që do të kryhen.

Këto komente presidenti ukrainas i bëri gjatë një interviste dhënë për AFP-në, transmeton  Telegrafi.

Ai pranoi se situata në rajonin e Kharkivit “është e menaxhueshme” por jo edhe e “stabilizuar”.


Zelensky bëri të ditur se trupat ruse kanë avancuar pesë deri në dhjetë kilometra përgjatë kufirit në verilindje – para se të ndaleshin nga forcat ukrainase.

“Ofensiva ruse përbëhet nga disa valë sulmesh. Sulmi i parë ishte ai në rajonin e Kharkivit”, shtoi Zelensky.

“Ne duhet të jemi të vetëdijshëm dhe ta kuptojmë se ata po futen thellë në territorin tonë. Dhe nuk po ndodhë e kundërta – ky është akoma avantazhi i tyre”, shtoi presidenti Zelensky. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Amerika
Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Amerika
Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Botë
Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Amerika
Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Amerika
Shpella e Hënës 'mund të jetë bazë' për astronautët e ardhshëm

Shpella e Hënës 'mund të jetë bazë' për astronautët e ardhshëm

Botë
Kalo në kategori