Ish-sulmuesi i Napolit, Juventusit dhe Milanit, Gonzalo Higuain ka zbuluar se do të bëjë një pushim pas përfundimit të kontratës së tij me Inter Miamim dhe pretendon se klubi i tij dëshiron të nënshkruajë me Lionel Messin.

Një vit më parë, Higuain shkëmbeu Juventusin me Inter Miamin, duke iu bashkuar ekipit të MLS pasi prishi kontratën e tij me gjigantët e Serie A.

Ish-sulmues i Real Madridit, Milanit dhe Chelseat shënoi 66 gola në 149 ndeshje me Zonjën e Vjetër, teksa tani ka folur për të ardhmen.

“Më ka mbetur edhe një vit në kontratën time me Inter Miamin. Në fund të marrëveshjes do të bëj një pushim, duke bërë një pushim nga futbolli dhe gjithçka”, ka thënë fillimisht sulmuesi argjentinas për ESPN 360.

Argjentinasi u largua nga Argjentina në janar të vitit 2007 kur përfundoi një lëvizje në Real Madrid nga River Plate.

Fabio Capello ishte trajneri i tij i parë në Evropë dhe më pak se dy vjet më vonë, në verën e vitit 2009, Cristiano Ronaldo iu bashkua atij në kryeqytetin spanjoll.

“Ishte dashur të bashkohesha me Castillan ose të largohesha me huazim, por kur mbërrita, stërvita me ekipin e parë dhe pas seancës së dytë, Capello më tha: ‘Ti qëndro me ne’. Pas tre apo katër ditësh, debutova si titullar në Kupën e Mbretit”.

“Me Karim Benzeman, ishte një garë e shëndetshme, ne e nxitëm njëri-tjetrin për të dhënë më të mirën. Kur erdhi Cristiano, ai shënoi 27 gola dhe unë shënova 26. Benzema mbërriti verën tjetër dhe unë mendova: ‘Sa gola më duhen për të shënuar?’ Karim nxori versionin më të mirë për mua dhe unë bëra të njëjtën gjë me të, ai është një numër 9 i pabesueshëm dhe nuk e prisja”.

Higuain zbuloi se nuk po mendon të kthehet në ekipin kombëtar dhe pranon se Inter Miami dëshiron të nënshkruajë me bashkatdhetarin e tij Messi, i cili sapo është bashkuar me PSG-në si një transferim falas nga Barcelona.

Higuain zbulon sekretin e partneritetit me dy më të mirët e botës, Messin dhe Ronaldon Higuain zbulon sekretin e partneritetit me dy më të mirët e botës, Messin dhe Ronaldon

“Unë nuk dua të biem në telashe, nuk di për Leon në Miami. Ai nënshkroi për dy vjet me PSG-në. Klubi e dëshiron atë, do ta shohim”,  përfundoi Higuain.

Higuain mban rekordin për golat e shënuar në Serie A në një sezon të vetëm pasi arriti 36 sosh në sezonin 2015-16, por ai nuk është i vetmi pasi Ciro Immobile barazoi rekordin e tij në sezonin 2019-20. /Telegrafi/