Joao Felix tani njihet si një nga talentet më të mëdha në futbollin botëror, por jo gjithmonë ai është ndjerë si sot. 

Reklama

Ai u lirua në moshën 14 vjeçare nga klubi i Portos, pasi sipas tyre ishte i lehtë me peshë për moshën që kishte, një refuzimi pa dyshim i vështirë për të.

Por largimi nga Porto atij ia dha i Benfican, pasi klubi nga Lisbona e mori atë në vitin 2015.

Gjashtë vite tek ekipet e moshave në Porto dhe trajnerët nuk i besuan.

Fillimisht luajti me ekipin e të rinjve dhe B, ku Felix, pastaj edhe me ekipin e parë ku ka 14 gola.

Reklama

Të enjten në mbrëmje në Estadio da Luz, ishte shfaqja e Felix, ku shënoi het-trik brenda 54 minutave fal një paraqitje të mrekullueshme.

Reklama

Sidomos goli i dytë i Felix ishte për t’ia hequr kapelën, pasi goditja e forta nga mbi 20 metra, nuk u prit nga Kevin Trapp.

Felix kurrë nuk kishte shënuar asnjëherë një gol evropian deri në natën e shkuar, por tani është lojtari më i ri që ka shënuar një het-trik në Ligën e Evropës.

Kur e sheh këtë paraqitje e kupton pse klube si Juventusi, Manchester Unitedi, Barcelona dhe Real Madridi janë vënë pas tij.

Ai ka një klauzolë lirimi prej 120 milionë eurosh në kontratën e tij, para që kanë mundur të jenë të Portos, por ata do të fitojnë vetëm keqardhje, pasi ishte e tyre, tani vetëm në libra. /Telegrafi/