LAJMI I FUNDIT:

Futbollistët më të paguar në botë për vitin 2023

Futbollistët më të paguar në botë për vitin 2023

Bota e futbollit këtë vit u shënua nga kontrata marramendëse saudite dhe shkuarja e emrave të mëdhenj në ligën amerikane të futbollit. Megjithatë, një pjesë e vogël e yjeve – përfshirë Cristiano Ronaldon, Lionel Messin dhe Neymarin – ruajtën pozicionin e tyre në krye të listës financiare.

Për të bindur brazilianin të zëvendësonte ligën e parë franceze me atë saudite, klubit të Al Hilalit iu desh të paguante një çmim mbretëror. 31-vjeçari brazilian thuhet se ka marrë një vilë me staf, një sërë makinash luksoze, akses në një avion privat, si dhe bonuse për fitore dhe postime në mediat sociale. Përveç kësaj, ai mori leje për të jetuar me të dashurën e tij, e cila është e kufizuar nga ligji islam. Të gjitha këto, së bashku me rreth 80 milionë dollarë kompensim (112 milionë dollarë në të ardhura totale).


Al Hilal mund ta përballojë atë. Është një nga katër klubet që Fondi i Investimeve Publike Saudite mori kontrollin në qershor dhe është kyç për ambiciet sportive astronomike të Arabisë Saudite. Vendi dëshiron të shkaktojë një tërmet në futbollin botëror dhe të bëhet një destinacion i ri për talentët më të mirë. Sauditët nuk kanë turp të shpenzojnë shuma të jashtëzakonshme parash për yje.

Messi ka nevojë për një trofe për të kompletuar muzeun e tij, Cristiano Ronaldo tashmë e ka
Lexo po ashtu Messi ka nevojë për një trofe për të kompletuar muzeun e tij, Cristiano Ronaldo tashmë e ka

Në transfertën e verës të këtij viti, raporton Deloitte, klubet saudite shpenzuan pak më pak se një miliard dollarë për 94 lojtarë të huaj. Kjo shumë nuk përfshin shumat marramendëse të ofruara për lojtarët që kanë refuzuar të largohen nga klubet e tyre evropiane, duke përfshirë paketën prej 1.1 miliard dollarësh për Kylian Mbappen në vetëm një vit ose kontratën trivjeçare me vlerë 1.6 miliard dollarë që iu ofrua Lionel Messit, i cili megjithatë vendosi për të dërguar talentin e tij në Florida.

Vlerësohet se 11 futbollistët më të paguar në botë do të fitojnë 995 milionë dollarë para taksave dhe pagesave të agjentëve këtë sezon, dhe pesë prej tyre do të fitojnë shuma nëntëshifrore. Krahasuar me vitin e kaluar, kur dhjetë futbollistë fituan një rekord prej 652 milionë dollarësh në total, kjo është një rritje prej 53 për qind. Lojtarët e Saudi Pro League zëjnë katër vende në renditjen e Forbes dhe fitimet e tyre totale kalojnë gjysmën e parave për të gjithë vitin, kryesisht për shkak të kontratave fitimprurëse të lojës.

Cristiano Ronaldo, i cili ishte i pari në listën e futbollistëve më të paguar në vitin 2021, është sërish në vendin e parë, me një fitim të pritshëm prej 260 milionë dollarësh. Vendimi i tij për t’u transferuar në Al Nasr të Arabisë Saudite në fillim të këtij viti, pas ndarjes së tij të ashpër me Manchester United, shkaktoi një eksod drejt Mbretërisë. Ronaldo parashikohet të fitojë 200 milionë në fushë, por marrëveshja e tij besohet të përfshijë një tarifë për të luajtur, si dhe stimuj financiarë nga marrëveshjet komerciale të drejtuara nga klubi. Dhe ndërsa Al Nasr ka të ngjarë të blejë disa nga të drejtat personazhit, Ronaldo ende mban një portofol të pasur kontratash reklamash (përfshirë Nike dhe Jacob&Co), duke fituar 60 milionë dollarë të tjerë në vit.

Inteligjenca artificiale krijon skuadrën më të mirë në histori të futbollit me pesë lojtarë
Lexo po ashtu Inteligjenca artificiale krijon skuadrën më të mirë në histori të futbollit me pesë lojtarë

Sauditët janë jashtëzakonisht jotransparentë në lidhje me aktivitetet e tyre të biznesit, veçanërisht kur bëhet fjalë për shuma që duken të palogjikshme. Forbes foli me më shumë se 10 persona të brendshëm të industrisë për të plotësuar vlerësimet dhe ka një konsensus të fortë se disa raporte publike për pagat e futbollit mund të jenë të fryra. Është e mundur që arsyeja për këtë është një përpjekje për të zbutur dëmtimin e reputacionit të lojës në një vend që akuzohet rregullisht për përdorimin e sportit për të larguar vëmendjen nga shkeljet e të drejtave të njeriut. Një shpjegim tjetër është se pagat astronomike përdoren për të tërhequr edhe më shumë lojtarë për të luajtur në garën më të dobët në Arabinë Saudite.

Tani për tani, Arabia Saudite mund të shkruajë çfarëdo çeqe të dojë, falë burimeve të saj të mëdha financiare. Në të njëjtën kohë, rregulloret në Evropë i pengojnë klubet të shpenzojnë më shumë se sa fitojnë, që do të thotë se pesë ligat e mëdha evropiane nuk mund të konkurrojnë në baza të barabarta me sauditët. Sigurisht, shumë lojtarë largohen për në Arabinë Saudite në fund të karrierës së tyre, që do të thotë se ruajtja e interesit në ligë do të kërkojë një sasi të caktuar kreativiteti.

“Të gjithë janë ende duke ndjekur Ronaldon, Benzemën dhe të gjithë ata lojtarë të mirë”, ka thënë Rossi Biddle, pronar i firmës së marketingut sportiv XtraTime FC. “Por, ata djem do të luajnë vetëm për disa vite të tjera, atëherë çfarë? A do të shkojnë sërish në klubet kryesore evropiane dhe do të marrin përsipër lojtarët në moshë? Apo do të shohim së shpejti kontrata si ajo e Messit?”.

I kërkuam Inteligjencës Artificiale që të zgjidhte debatin Ronaldo vs Messi njëherë e përgjithmonë, përgjigjet janë befasuese
Lexo po ashtu I kërkuam Inteligjencës Artificiale që të zgjidhte debatin Ronaldo vs Messi njëherë e përgjithmonë, përgjigjet janë befasuese

Për të tërhequr legjendën 36-vjeçare argjentinase në ligën amerikane të futbollit, Inter Miami thuhet se ra dakord me të për një pjesë të fitimeve nga partnerët e ligës Adidas dhe Apple TV, si dhe një opsion për të blerë një pjesë të aksioneve të Inter Miamit kur argjentinasi del në pension. Së bashku me të ardhurat e tij vjetore jashtë fushës prej 70 milionë dollarësh, të cilat u rritën pas fitores së Argjentinës në Kupën e Botës dhe lëvizjes së tij në SHBA, Messi do të fitojë gjithsej 135 milionë dollarë në vitin 2023, duke e bërë atë lojtarin e parë të MLS që përfundon në top 10 që nga koha e David Beckham, i cili arriti ta bëjë atë në 2012.

Sigurisht, Messi dhe lojtarët e Arabisë Saudite, Benzema i Al Ittihad (106 milionë dollarë) dhe Sadio Mane i Al Nasr (52 milionë dollarë) nuk janë të vetmit që arkëtojnë çeqe super të mëdha. Mbappe, i cili ra nga vendi i parë i vitit të kaluar në vendin e katërt të këtij viti, kryeson lojtarët nga Evropa me rreth 120 milionë dollarë fitime. Tre lojtarë të Ligës Premier bëjnë pjesë në listë, duke përfshirë shokët e skuadrës së Manchester City, Erling Haaland (58 milionë dollarë) dhe Kevin De Bruyne (39 milionë dollarë), si dhe Mohamed Salah i Liverpoolit (53 milionë dollarë). Harry Kane, në sezonin e tij të parë në Bayern Munich, dhe Robert Lewandowski i Barcelonës përfundojnë Top 11, me fitime totale të parashikuara prej 36 milionë dollarë dhe 34 milionë dollarë, respektivisht. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Edhe Tyson Fury suspendohet nga boksi pas duelit me Oleksandr Usyk

Edhe Tyson Fury suspendohet nga boksi pas duelit me Oleksandr Usyk

Boks
Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

Hansi Flickut nuk i bën përshtypje ylli i Barcelonës – planifikon ta largojë nga ekipi

La Liga
Diçka e çuditshme ndodhi te Milani: Kuqezinjtë paguan 40 milionë euro, lojtari bëri debutimin e tij dhe i tha lamtumirë klubit në të njëjtën natë

Diçka e çuditshme ndodhi te Milani: Kuqezinjtë paguan 40 milionë euro, lojtari bëri debutimin e tij dhe i tha lamtumirë klubit në të njëjtën natë

Serie A
Ryan Reynolds ka vendosur një rregull

Ryan Reynolds ka vendosur një rregull "të çuditshëm" te Wrexhami - por një lojtar vazhdon ta thyejë

Ligat tjera
Dramë në kohë të rregullt dhe penallti në ndeshjen e barazhit - Prishtina e Re pas 24 penalltive doli fituese

Dramë në kohë të rregullt dhe penallti në ndeshjen e barazhit - Prishtina e Re pas 24 penalltive doli fituese

Liga e Parë
Arteta fillon bisedimet me yllin e Man United për ta transferuar te Arsenali

Arteta fillon bisedimet me yllin e Man United për ta transferuar te Arsenali

Premier League
Kalo në kategori