LAJMI I FUNDIT:

Formacioni më i mirë i javës së nëntë në Superligën e Kosovës në futboll

Formacioni më i mirë i javës së nëntë në Superligën e Kosovës në futboll

Ka përfunduar java e nëntë në elitën e futbollit kosovar me pesë ndeshje të zhvilluara.

Katër fitore i kanë takuar vendasve derisa një tjetër mysafirëve në xhiron që asnjë takim nuk përfundoi pa fitues.

Në xhiron e nëntë u shënuan nëntë gola, ku në dy takime u panë nga tre gola dhe në tri të tjera vetëm nga një.

Ballkani ka fituar derbin ndaj Prishtinës 2-1 me një rikthim fantastik, teksa me rezultat identik ka shënuar fitore edhe Drenica ndaj Trepçës ’89.

Drita mposhti në udhëtim Arbërinë 0-1, ndërsa me rezultat të njëjtë triumfuan edhe Gjilani ndaj Besës dhe Feronikeli ndaj Llapit.

Telegrafi ka zgjedhur 11 futbollistët më të mirë të javës, por edhe trajnerin më të mirë.

Portieri:

Enea Koliqi përsëri zë vend në formacionin më të mirë të javës. Gardiani shqiptar ka shpëtuar Gjilanin pasi bëri disa pritje fantastike ndaj Besës. E falë pritjeve të mrekullueshme të Koliqit, Gjilani mori tri pikë të mëdha nga dueli me pejanët.

Mbrojtja:

Shkëlzen Lushtaku ishte fantastik për Drenicën në përballje me Trepçën ’89. Mbrojtësi i djathtë ishte i pakalueshëm në repartin defensivë, por që arriti të shënoj edhe golin e parë në fitoren e skuadrës së tij. Në krahun e majtë të mbrojtjes është përsëri një golashënues, ku Yll Hoxha me golin e tij i siguroi tri pikë të arta Feronikelit në përballje me Llapin.

Kapiteni i Dritës, Ardian Limani ka rikthyer formën e tij më të mirë pasi tashmë ka harruar lëndimin e pësuar. Numri pesë i kampionit në fuqi ishte fantastik në përballje me Arbërinë duke larguar disa herë rrezikun nga zona e tij. Përkrah Limanit në qendër të mbrojtjes është Prince Balde i Feronikelit. Mbrojtësi nga Liberia ishte i pakalueshëm ndaj Llapit duke neutralizuar sulmuesin Ahmed Januzi.

Mesfusha:

Edvin Kuc ka qenë njëri nga lojtarët më meritor që Ballkani bëri atë rikthim të ‘çmendur’ ndaj Prishtinës. Mesfushori qendror harkoi dy herë në zonë dhe në të dyja rastet u shënuan golat e liderit aktual të Superligës. Kuc vazhdon të ngritë nivelin e tij javë pas jave dhe padyshim që mbetet njëri nga mesfushorët më të mirë në elitë. Përkrah tij është Bujar Shabani i Dritës, që i dha kampionit tri pikë me golin e shënuar. Përveç golit ndaj Arbërisë, Shabani kreu punë jashtëzakonisht të madhe edhe në mesfushë duke shkatërruar aksionet e kundërshtarëve.

Guathier Mankenda ishte i jashtëzakonshëm për Prishtinën, por as paraqitja e tij fantastike nuk i ndihmoi bardhekaltërve të triumfonin në derbi ndaj Ballkanit. Gjithsesi Mankenda bëri një ndeshje të madhe duke qenë i jashtëzakonshëm në krahun e djathtë të sulmit dhe duke asistuar në golin e vetëm të kryeqytetasve.

Nazmi Gripshi nuk shënoi dje ndaj Prishtinës, por mesfushori shqiptar bëri një ndeshje të madhe. Ai ka qenë kudo në fushë, duke krijuar disa raste shënimi, por edhe organizuar aksionet e Ballkanit. Ishte një ndeshje fantastike nga 23-vjeçari që i mungoi vetëm goli ndaj Prishtinës.

Në krahun e majtë të repartit ofensivë është Hysen Tahiri i Drenicës. 28-vjeçari ishte i pandalshëm nga mbrojtja e mitrovicasve derisa asistoi për golat e shënuar nga kuqezinjtë.

Sulmi:

I vetëm në sulm kësaj radhe vjen Mevlan Zeka. Sulmuesi gjakovar ka qenë gjithmonë produktiv për Ballkanin sa herë është inkuadruar në fushë. Ai shënoi dy gola për fitoren e suharekasve duke i bërë të qartë trajnerit Munishi se meriton më shumë minuta. Gjithsesi falë dy golave ndaj Prishtinës, Zeka është padyshim lojtari i javës së nëntë në Superligë.

Trajneri i javës:

Ismet Munishi i mungoi skuadrës së tij Ballkanit në duel me Trepçën ’89 për shkak të dënimit me karton të kuq. Gjithsesi Munishi u rikthye në bankë në derbi ndaj Prishtinës dhe fitorja erdhi për Ballkanin. Përkundër që ishte në disavantazh, Munishi bëri zëvendësimet adekuate dhe e motivoi skuadrën për ta marrë një fitore nga një ndeshje që dukej e humbur. Padyshim që fitorja e ‘Xhebrailave’ është meritë edhe e trajnerit Munishi. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Dikur kampion i Botës me Gjermaninë, tani falë biznesit fitimprurës po merr milionat

Dikur kampion i Botës me Gjermaninë, tani falë biznesit fitimprurës po merr milionat

Ndërkombëtare
Hansi Flick dëshiron dy lojtarë të Manchester United nëse bëhet trajneri i Barcelonës

Hansi Flick dëshiron dy lojtarë të Manchester United nëse bëhet trajneri i Barcelonës

La Liga
“Pse jo” – Ish-mbrojtësi i Barcelonës i cili po shkëlqen në Francë shprehet i gatshëm për rikthim

“Pse jo” – Ish-mbrojtësi i Barcelonës i cili po shkëlqen në Francë shprehet i gatshëm për rikthim

La Liga
Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Ndërkombëtare
Real Madridi me lëvizje befasuese, planifikon rikthmin e dy legjendave në ekip

Real Madridi me lëvizje befasuese, planifikon rikthmin e dy legjendave në ekip

La Liga
Ish-legjenda e Man United pretendon se Arteta do pranonte kalimin në “Old Trafford” nëse largohet Ten Hag

Ish-legjenda e Man United pretendon se Arteta do pranonte kalimin në “Old Trafford” nëse largohet Ten Hag

Premier League
Kalo në kategori