LAJMI I FUNDIT:

Formacioni ideal i vitit 2020, sipas IFFHS

Formacioni ideal i vitit 2020, sipas IFFHS
(Fotomontazh: IFFHS/Imago)

Federata ndërkombëtare e historisë dhe statistikave të futbollit (IFFHS) ka zgjedhur formacionin ideal të vitit 2020.

Reklama

Njëmbëdhjetëshi i zgjedhur dominohet nga lojtarët e Bayern Munichut (që fituan tripletën) dhe Liverpoolit (që triumfuan në Ligën Premier) – pikërisht këto dy skuadra përfaqësohen me shtatë lojtarë: me katër bavarezët dhe me tre Redsat.

La Liga përfaqësohet me dy lojtarë, Lionel Messi (Barcelona) dhe Sergio Ramos (Real Madrid), ndërsa Cristiano Ronaldo (Juventus) është i vetmi nga Serie A.

(Foto: IFFHS)

Portier: Manuel Neuer (Bayern Munich).

Mbrojtës: Trent Alexander-Arnold (Liverpool), Virgil Van Dijk (Liverpool), Sergio Ramos (Real Madrid), Alphonso Davies (Bayern Munich).

Mesfushorë: Joshua Kimmich (Bayern Munich), Thiago Alcantara (Bayern/Liverpool). Kevin De Bruyne (Manchester City).

Sulmues: Lionel Messi (Barcelona), Robert Lewandowski (Bayern Munich), Cristiano Ronaldo (Juventus).

Trajner: Hansi Flick (Bayern Munich).


/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Kriza e madhe që ka kapluar Unitedin, Eriksen zbulon se çfarë po ndodhë në dhomat e zhveshjes

Premier League
I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

I vetmi që shkëlqeu te United, Hojlund godet rëndë bashkëlojtarët e tij

Premier League
Jo vetëm në mbrojtje, Pep Guardiola zbulon një pozitë tjetër se ku mund të shkëlqejë Josko Gvardiol

Jo vetëm në mbrojtje, Pep Guardiola zbulon një pozitë tjetër se ku mund të shkëlqejë Josko Gvardiol

Premier League
Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

La Liga
Jo vetëm asistim, Bellingham kishte rol vendimtar në golin e Vinicius ndaj Napolit

Jo vetëm asistim, Bellingham kishte rol vendimtar në golin e Vinicius ndaj Napolit

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori