LAJMI I FUNDIT:

Finalja e sezonit të parë të “House of the Dragon” thyen rekord shikueshmërie në HBO

Finalja e sezonit të parë të “House of the Dragon” thyen rekord shikueshmërie në HBO

Sezoni i parë i serialit të HBO “House of the Dragon” përfundoi të dielën, duke thyer një rekord të ri shikueshmërie.

Reklama

Finalja e sezonit të parë – e quajtur ‘mbretëresha e zezë’ – u shikua nga 9.3 milionë shikues të dielën mbrëma në të gjitha platformat, sipas një njoftimi për shtyp të HBO.

Shikueshmëria ishte më e larta për një finale të sezonit të HBO që nga finalja e serialit të “Game of Thrones” në maj 2019, shkruan DailyMail.

Numrat – të përpiluara si nga të dhënat e Nielsen ashtu edhe nga të dhënat e palës së parë – janë edhe më mbresëlënës duke pasur parasysh konkurrencën e fortë nga “Sunday Night Football” në NBC dhe loja ALCS në Fox midis Houston Astros dhe New York Yankees.

“Ne jemi shumë të emocionuar kur shohim House of the Dragon të marrë flakë me fansat e Game of Thrones në mbarë botën, si dhe shikuesit e rinj që po zbulojnë botën e Westeros për herë të parë”, tha Casey Bloys, kryetar dhe CEO i HBO dhe HBO Max.

“Urime George, Ryan, Miguel dhe gjithë ekipi i House of the Dragon për një sezon të parë të jashtëzakonshëm”, shtoi Bloys.

“House of the Dragon” debutoi më 21 gusht, duke tërhequr 9.986 milionë shikues, shifrat më të mëdha për çdo premierë në historinë e HBO.

Secili nga episodet e sezonit të parë të “House of the Dragon” ka mesatarisht 29 milionë shikues në SHBA.

Çdo episod më shumë se trefishon audiencën mesatare debutuese të natës me shikueshmëri të fortë.

Sezoni i parë i “House of the Dragon” po ndjek gjithashtu sezonin e shtatë të “Game of Thrones”, i cili mesatarisht kishte 32.8 milionë shikues në të gjitha platformat në SHBA.

“House of the Dragon”, e cila zhvillohet 172 vjet përpara ngjarjeve të “Game of Thrones”, është bërë gjithashtu virale edhe në mediat sociale.

Shfaqja u rendit në pozitën e parë si ‘seriali më social në të gjithë TV dhe transmetim’ sipas renditjes totale të ndërveprimeve të Talkwater.

Seriali ishte tema numër një në trend në Twitter për 10 orë rresht në SHBA, ndërsa metrika globale është rritur më shumë se 30% që nga premiera e saj.

Shfaqja gjithashtu çoi në ‘shikueshmëri të lartë’ të serialit kryesor “Game of Thrones”, i cili kishte ‘fitime muaj pas muaji’ këtë verë përpara se të debutonte “House of the Dragon”.

Shfaqja kulmoi me ‘audiencën javore më të lartë të të gjitha kohërave në HBO Max pas premierës së “House of the Dragon”.

“House of the Dragon” ka tejkaluar gjithashtu sezonin e tetë të “Game of Thrones” si shfaqja më e shikuar ndonjëherë në Amerikën Latine, Evropë, Azinë Juglindore, Hong Kong dhe Tajvan në shërbimet e transmetimi HBO.

Seriali transmetohet në HBO Max në 39 vende në Amerikën Latine, 21 vende në të gjithë Evropën dhe në HBO GO në SEA, HK dhe TW.

HBO ka rinovuar tashmë vazhdimin e “House of the Dragon” për sezonin e dytë, i cili pritet të fillojë xhirimet në janar 2023. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
“Rri ekstrem zhveshur, çfarë shembulli je për vajzën” - Sara Hoxha me përgjigje epike për ndjekësen

“Rri ekstrem zhveshur, çfarë shembulli je për vajzën” - Sara Hoxha me përgjigje epike për ndjekësen

Magazina
Monika Salihu, Gani Gërmia e Linda Halimi - banorë të edicionit të dytë të Big Brother VIP Kosova?

Monika Salihu, Gani Gërmia e Linda Halimi - banorë të edicionit të dytë të Big Brother VIP Kosova?

Magazina
Gati 20 vite pas skandalit me David Beckham - Rebecca Loos po jeton larg vëmendjes, e martuar me një doktor në Norvegji dhe nënë e dy fëmijëve

Gati 20 vite pas skandalit me David Beckham - Rebecca Loos po jeton larg vëmendjes, e martuar me një doktor në Norvegji dhe nënë e dy fëmijëve

Magazina
Albano Bogdo reagon pas fyerjeve që ia bëri Beatrix Ramosajt në emision

Albano Bogdo reagon pas fyerjeve që ia bëri Beatrix Ramosajt në emision

Magazina
Dyshimet për

Dyshimet për "ndarje" nga bashkëshorti, flet Blerina Kllokoqi Rugova: Po të ndodhte diçka mes nesh, e gjithë Kosova do e merrte vesh

Magazina
Beatrix Ramosaj reagon për herë të parë publikisht pas fyerjeve të Albano Bogdos në emision

Beatrix Ramosaj reagon për herë të parë publikisht pas fyerjeve të Albano Bogdos në emision

Magazina
Kalo në kategori