LAJMI I FUNDIT:

Fero bën thirrje që të mos festohet Shën Valentini: Nuk është festë islame

Fero bën thirrje që të mos festohet Shën Valentini: Nuk është festë islame
Fero (Foto: Arkiv)

Feronit Shabani, i njohur në botën e muzikës si Fero, ka kaluar një transformim të thellë në jetën e tij personale dhe tani si mysliman i devotshëm, ka një qëndrim të prerë ndaj festimeve të Shën Valentinit.

I njohur në të kaluarën për hitet e tij që përshkruajnë tema të dashurisë, veçanërisht në ditën e të dashuruarve, Fero ka marrë një drejtim krejt ndryshe në jetën e tij.

Reperi ka bërë një deklaratë, ku thekson se Shën Valentini nuk duhet të festohet pasi nuk përputhet me vlerat e fesë islame.


“Kjo nuk është festë islame dhe nuk duhet të festohet në asnjë lloj forme”, ka shprehur ai, duke ndarë ndjenjën e tij me ndjekësit dhe duke u bërë një zë ndryshe në komunitetet ku kjo festë ka qenë tradicionalisht e pranishme.

Foto: Fero/InstaStory

Ky ndryshim në qëndrimin e Feros reflekton një ndryshim jo vetëm në jetën personale të reperit, por edhe në mënyrën se si ai shikon dhe i përgjigjet festimeve dhe traditave që nuk janë pjesë e traditave dhe vlerave të tij fetare.

Reperi shqiptar është tani një figurë që nxit reflektim dhe diskutim në shoqërinë shqiptare mbi sesi kultura dhe besimet individuale influencojnë zgjedhjet dhe festimet personale. /Telegrafi/

Në trend Magazina

Më shumë
“Lidhje e thellë, pasion i përbashkët” - Diola Dosti dhe Erolld Belegu mahnitin me fotosesionin e tyre të mrekullueshëm

“Lidhje e thellë, pasion i përbashkët” - Diola Dosti dhe Erolld Belegu mahnitin me fotosesionin e tyre të mrekullueshëm

Magazina
Ka kushtuar mbi 600 milionë dollarë - dasma e shumëpërfolur e djalit të miliarderit indian ku të ftuar janë shumë VIP

Ka kushtuar mbi 600 milionë dollarë - dasma e shumëpërfolur e djalit të miliarderit indian ku të ftuar janë shumë VIP

Magazina
Robert Berisha bën thirrje përmes rrjeteve sociale: Ejani në Shqipëri, lirë a shtrenjtë ky është vendi ynë

Robert Berisha bën thirrje përmes rrjeteve sociale: Ejani në Shqipëri, lirë a shtrenjtë ky është vendi ynë

Magazina
Melisa Pamuk ndan fotografitë e para nga martesa me Yusuf Yazici në Paris

Melisa Pamuk ndan fotografitë e para nga martesa me Yusuf Yazici në Paris

Magazina
Ben Affleck dhe Jennifer Lopez më në fund shesin shtëpinë, mes thashethemeve për divorc

Ben Affleck dhe Jennifer Lopez më në fund shesin shtëpinë, mes thashethemeve për divorc

Magazina
Beatrix Ramosaj shkëlqen në bikini: Një pamje joshëse dhe fantastike

Beatrix Ramosaj shkëlqen në bikini: Një pamje joshëse dhe fantastike

Magazina
Kalo në kategori